Kapıdaki Tehlike!

ZONGULDAK 08.02.2018, 19:12 08.02.2018, 19:13
4252
Kapıdaki Tehlike!
 Zonguldak Limanında alelacele tahliye edilen çekekler… Proje bahanesiyle limanı kiralamak isteyen TSO… Ve son olarak limanı ellerinden çıkaracaklarını söyleyen TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu…

Kapıdaki Tehlike!

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun tek kar eden işletmesi olan Zonguldak Limanı’nın özelleştirme sürecinde gaza basıldı. Liman hizmetlerini iyiden iyiye askıya alan TTK yönetimi,  liman içi hizmetleri yeteri kadar veremedikleri gerekçesiyle çekilmeye hazırlanıyor. Pilotaj hizmetleri için gerekli kılavuz kaptan almak yerine bir yıllık hizmet alımı yapmaya hazırlanan TTK, 26 Şubatta ihaleye çıkıyor. Sektörün büyük firmalarını ne hikmetse girmediği ihaleyi Denizcilik Müsteşarı Suat Hayri Aka’nın kardeşi Fırat Aka’nın sahibi olduğu Metro Gemi Ajentanın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

GENEL MÜDÜR KENDİ AĞZIYLA SÖYLEDİ

Öte yandan son yıllarda sıklıkla gündeme gelen limanın özelleştirilme kararı ilk kez kurumun Genel Müdürü Kazım Eroğlu tarafından da teyit edildi. Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen fırtına sonrası  Zonguldak’a gelen Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Hasan Pakdemir’e liman hizmetlerinden çekileceklerini söyleyen TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, özelleştirmenin sinyalini vermişti.

DEVLERİN GÖZÜ ZONGULDAK’TA
Türkiye genelinde liman hizmetleri veren firmaların dört gözle özelleştirilmesini beklediği Zonguldak Limanında 2016-2017 arasında 1,5 milyon ton yük nakliyesi yapıldı. Konunun uzmanları limanın özelleştirilmesi halinde yıllık 30 milyon lira kar edeceğini, bu nedenle özelleştirme kararı işçin siyasi baskı yapıldığını öne sürüyor. Diğer taraftan TSO Başkanı Metin Demir ve Demir Madencilik ortaklarının özellikle son günlerde limanın özelleştirilme kararı için yoğun temaslarda bulunduğu iddia edildi. TTK Genel Müdürlüğü’nde üs kuran Demir Ailesi’nin, limanın TSO’ya verilmesi halinde işletmesini alacakları öne sürülüyor.

 

Yorumlar (4)
sahipsiz 3 yıl önce
sahipsiz şehirde olur. tamamen şehri tüketmeye çalışıyorlar.
zonguldaklı 3 yıl önce
yaa bi bitmediler.vampir gibi şehrin kanını emdiler.ttk genel müdürüde pazarlamacıçıktı.tuu yazıklar olsun
yazık memleketime 3 yıl önce
kimbilir bu özelleştirmeden kimlerin cepleri dolacak yazık kar eden yer birilerine rant olacak özelleştirenlerde ceplerini dolduracak olan yine zonguldaka olacak
zonguldaklı 3 yıl önce
limanın yarısı doldurulup diğer yarısıda balıkçı barınağına dönüştürülsün.zaten zonguldak'a hiç bir katkısı olduğunu düşünmüyorum .en azından merkezdeki yaşam alanı genişler ve daha güzel bir görünüm elde edilmiş olur.
17
açık