SOL Parti'den 'emekli' açıklaması...

ZONGULDAK 03.07.2020, 15:22 03.07.2020, 15:27
1461
SOL Parti'den 'emekli' açıklaması...
EKMEKLE MASKE ARASINA SIKIŞTIRILDILAR

SOL Parti Zonguldak İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, pandemi sürecinden en çok emeklilerin etkilendiği vurgulanarak, "Açlık sınırında yaşayan emekliler sağlık ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmişlerdir." denildi. 
Emeklilerin maruz kaldığı yalnızlık ve çaresizliğe değinilen açıklamada, hükümetin emekliler için hiç bir kolaylık sağlamadığı kaydedildi.
SOL Parti İl Örgütü'nün basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
"Mart ayı başında başlayan koronavirüs salgını ile gerek kişisel gerek toplumsal yaşamımızda önemli değişiklikler olmuştur.  
Anayasanın hükmü olan sosyal devlet olmanın gereğiyle hareket etmesi  gereken siyasi iktidar, ne yazık ki tam tersi davranmış, bu salgından olumsuz etkilenen bütün kesimlerin kendi başının çaresine bakmayla baş başa bırakmıştır.
Bu kesimin başında hiç şüphesiz emekliler gelmektedir.
Açlık sınırında yaşayan emekliler sağlık  ve temel ihtiyaçlarını  bile karşılayamaz hale gelmişlerdir.
Ardı ardına açıklanan paketlerde ise emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem yer almamaktadır.
8 MİLYON EMEKLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALIYOR
En düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağına dair açıklama emeğiyle yıllarca çalışan ve emekliliği hak etmiş milyonlarca  emeklilerin açlık sınırının altında yaşadığı” gerçeğinin utanmazca söylenmesidir. 8 milyon civarında emeklinin maaşı 2.000 TL'nin altındadır. Yani 8 milyon yurttaşımız asgari ücretin çok altında hatta açlık sınırının altında maaş almaktadır.
Bu yüke bir de maske, dezenfektan vs giderler salgın nedeniyle eklenmiştir. Emekliler bu dönem ne yazık ki ekmekle maske arasına sıkıştırılmışlardır.
Yine bu dönemde emeklilerin sağlık giderleri artmış, bu konuda da destekleyici hiçbir önlem emeklilerin lehine alınmamıştır.
Siyasi iktidar bu salgını adeta bahane edip hem emekli maaşlarındaki kesintiler yapmayı istemekte  hem de toplumsal yaşamımızda baskıcı politikalarını uygulamaya sokmak istemektedir 
Kıdem tazminatı hakkının kaldırılmak istenmesi, tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında emeklilik sisteminin özelleştirilmeye çalışılması,  emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının görmezden gelerek çözülmemesi, bu yaklaşıma örnek sayılabilir.

SOL PARTİ HAK TALEBİNDE ISRARCI OLACAKTIR

Sol Parti; iktidarın bu baskıcı, yasaklayıcı yok sayıcı yaklaşımına karşı hak ve taleplerin dile getirilmesinde ısrarcı olacaktır.
Emekliler gülünç oranda yüzdelik zamlarla, avutulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizin bütün birikiminde payı, emeği olan emekliler ne yazık ki siyasi iktidar tarafından bir yük olarak görülmekte, aldıkları sefalet ücretinde bile kesinti yapılmaya çalışılmaktadır.
Krizin ve olumsuzlukların sebebi emekliler değildir. Sonucunu da emekliler çekemez. Temmuz ayında yapılacak olan ve bu yüzdelik zam, güya enflasyon farkı, komik bile denemeyecek oranlardır. Emeklilerin yüzdelik zamlara değil, insanca yaşayacak ücrete ihtiyacı vardır." (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
31
açık