Zonguldak’ta Ağaç Bayramı Töreni Düzenlendi

ZONGULDAK 06.04.2016, 13:42 06.04.2016, 13:44
921
Zonguldak’ta Ağaç Bayramı Töreni Düzenlendi

 

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası kapsamında Zonguldak İli Kozlu İlçesi Ilıksu mevkiinde tesis edilen “Polis Hatıra Ormanı” nda ağaç bayramı töreni düzenlendi.

 

Orman Bölge Müdürlüğü basın bürosundan verilen habere Törene Zonguldak Valisi Ali Kaban, Tugay Komutanı Tuğ General Birol Şimşek, Zonguldak Baş Savcısı Necip Topuz, Zonguldak Vali Yardımcısı Bedrettin Sağsöz, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Kozlu İlçesi Kaymakamı Ahmet Karakaya, Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Tarım İl Müdürü Necmi Çelik, Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Hayri Bulazar, Bölge Müdürlüğü Şube Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dursun Şen, Zonguldak İşletme Müdür Yardımcısı, İşletme Şefleri, Teknik Elemanları, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, öğrenci velileri ile orman bölge personeli ve Kozlu halkının yoğun katılımı ile gerçekleşti.

 

Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel yaptığı konuşmada; Ormanlarımızın önemli fonksiyonlarının başında oksijen üretimi gelmektedir. Yapılan araştırmalarda bir milyon hektar orman alanının tuttuğu karbon miktarının 26 milyon ton, yıllık oksijen üretiminin ise bir milyon ton olduğu görülmüştür Zonguldak’taki orman varlığını düşündüğümüzde ormanlarımız yıllık yaklaşık 52 milyon ton karbon tuttuğu ve 630 bin ton da oksijen ürettiği ve 7,7 milyon ton toz tutumu sağladığı tespit edilmiştir.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüzün talimatları doğrultusunda Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü 2003-2016 yılları arasında toplam 172.130 dekar bozuk ve bir kapalı alanda ormanların rehabilitasyonu ve diğer ormancılık faaliyetleri yapılmıştır. Yapılan bu ormancılık ve rehabilitasyon çalışmaları neticesinde 2003-2016 yılında Bölge Müdürlüğümüz tarafından 11,4 milyon adet fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.

 

İlimizin ve ülkemiz orman varlığının arttırılmasını sağlayan, fidan dikme alışkanlığını kazandırmak ve yaygınlaştırmayı vazife edinen Polis Teşkilatının Polis Bayramını ve şahsım adına kutluyor bu fidanların toprakla buluşturulmasında yardımlarını esirgemeyen  başta Sayın Valimize ve  İl Emniyet Müdürümüze, tüm polis teşkilatına teşekkür ediyor  kurumum ve şahsım adına saygılar sunuyorum” dedi.

Zonguldak Valisi Ali Kaban  yaptığı konuşmada; “tüm orman teşkilatının fedakarca ve cefakarca çalıştıklarını biliyorum,  orman kaynaklarını doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde ve topluma çok yönlü sürdürülebilen faaliyetler sağlayacak şekilde üretime sunmak için gayret gösterilmesi gerektiğini belirterek, geleceğimizin daha yeşil olması dileğiyle daha yaşanabilir, temiz bir çevre için Ormancılık Gününü ve Haftasını kutluyor, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Okul öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı etkinliklerin ardından Vali Ali Kaban  tarafından “Orman Sevgisi” temalı şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Hatıra ormanına  fidanın dikimi gerçekleştirildi.​ Sunulan ikramların ardından tören sona erdi. 

 

 

 

Yorumlar (0)
17
açık