10.01.2022, 02:29

Zonguldaklı Diyojen

Birileri Cumhuriyete, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e, Atatürk’ün s ilah arkadaşlarına, Cumhuriyet devrimlerine öylesine gıcık ki, her fırsatta bu kin ve nefretlerini kusmak için fırsat kolluyorlar.

Eskiden yapamazlardı, sıkardı bira z ama devir değişti!..

Halk karşı çıkmasa kent merkezindeki İnönü anıtının bitişiğine kay kay pisti yapacaklardı…

Anıtı kurtardık, vekilimiz Deniz Yavuzyılmaz’ın da büyük çabaları oldu bu konuda. Anıtı kurtardık ama tuhaf zihniyet bu kez de tünellere taktı. Tünel vs. gibi ulaşım ile ilgili yapılara her ne kadar bulundukları bölge ya da alanın isminin verilmesi bir gerçekse de (Bolu Tünelleri, Zigana Geçidi gibi) rejim ve devrim karşıtları mal bulmuş Magrıbî gibi Zonguldak’la babasının memuriyeti nedeniyle burada kısa bir süre ikamet etmiş ve yakın tarihte aramızdan ayrılmış, yöreyle başka da hiç bir bağı bulunmayan Teoman Duralı’nın ismi söz konusu tüneller için gündeme geldi.

Bakın ZOKEV Yönetim Kurulu başkanı bu konuda gazetelere ne demiş:

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, 22 Ocak Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan Zonguldak-Kilimli bağlantı tünellerine Atatürk ve Cumhuriyet devrimleri karşıtı bir akademisyen olarak bilinen felsefeci Prof. Dr. Teoman Duralı'nın adının verilmesinin kent adına hicap verici olduğunu belirterek, "Cumhuriyet değerleriyle anılan Cumhuriyet kenti Zonguldak'ta karşılık bulmayan birinin bir devlet yapısına adının verilmesi kabul edilemez" dedi. 

Halkın Sesi'ne yaptığı açıklamada kente çok sayıda emeği geçmiş insan, adı Zonguldakla özdeşleşmiş isim varken sırf iktidara yakın olduğu için Prof. Dr. Teoman Duralı'nın adının tünellere verilmesinin Zonguldak kamuoyunda hiç bir karşılığı olmadığının altını çizen Coşgun, "Bu ismi koyanlarda özel bir anlamı olabilir ama Teoman Duralı, harf inkılabına karşıtlığını her fırsatta dile getirmiş bir felsefeci. Arapçaya ve Farsçaya özel bir ilgisi olmasına karşın Türkçe'yi, Latin alfabesini sevmediğini açık açık söylüyor. 'Atatürk Türkiye'yi bir günde Alzheimer yaptı'  şeklinde suçlamalarda bulunuyor. Evrim teorisi olabilir ama kesinlikle okullarda okutulmamalı diyerek bilimden ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. 150-200 yıldır bilim çevrelerince kabul görmüş bir kuramı reddedecek kadar ileri gidebiliyor. Bu adam öğrenci andının yeniden okullarda okutulması için mahkeme kararı olmasına rağmen  'öğrenci andı halkoyuna sunulsun' diyerek konuyu sulandırmıştır." dedi.

Cumhuriyet değerleriyle anılan, bir Cumhuriyet kenti olan Zonguldak'ta ismi karşılık bulmayan birinin adını verilmesinin uygun karşılanmadığını ifade eden Kürşat Coşgun, "Bir kamu yapısına bir isim verilecekse asgari müştereklerde kabul gören, kamuoyunun karşı çıkmayacağı bir isim olmalı. Toplumun beklentileri yerine dayatma bir ismin tünellere verilmesi ben yaptım oldu mantığından öte gitmez" şeklinde konuştu.

Böyle demiş Kürşat Coşgun ve güzel demiş…

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Nazan Papila da, Atatürk ve Cumhuriyet devrimleri karşıtı söylemleriyle bilinen fesefeci Prof. Dr. Teoman Duralı'nın adının 22 Ocak Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan Zonguldak-Kilimli bağlantı tünellerine verilmesine tepki gösterdi.

 Bu tarz yapılara isim verilirken şehirdeki sivil toplum örgütleri ve toplum katmanlarıyla konsensus sağlanması gerektiğine vurgu yapan Papila, yaptığı basın açıklamasında; "Atatürk ve onun devrimlerine karşı bir ismin Cumhuriyetle var olmuş, Türk sanayisine lokomotif olmuş bir kentte bir devlet yapısına adının verilmesi üzüntü verici. Bu Atatürk ve onun devrimlerine karşı yapılmış bir saygısızlıktır. Bu şehrin yerel tarihçilerinin, kent insanının fikri alınmadan tünellere iktidara yakınlığıyla bilinem Prof. Dr. Teoman Duralı'nın adının verilmesi uygun olmamıştır. Büyük talihsizlik" dedi.

Ve;

Kentimizin yetiştirdiği sporcu, yazar ve müzisyen bir arkadaşımız, benim de çocukluk arkadaşım Erhan Akman, o da üzülmüş böyle gereksiz diyaloglara ve Belediye başkanı Ömer Selim Alan’a hitaben bir açık mektup kaleme almış, sosyal medyada da paylaşmış… Bu konuda çok ama çok iyi düşünmesini istiyor başkan Alan’ın ve şöyle diyor:

Bak kardeşim!

Burası Zonguldak…

Siyahın, karanın baht değil ekmek olduğuna inanan şehir.

Yeşili ormanda, kırda, bayırda değil de bir çift gözde gördüğünde sevdalanan şehir

Maviyi denizde değil, "ölümsüz kurt"un bakışlarında anlamlandıran şehir.

Trabzonlusu, Rizelisi, Diyarbakırlısı kendilerini ait hissetikleri memleketlerinin futbol takımı Zonguldaksporla maç yaptığında, hele bir de kazandığında deli gibi naralar atıp sevinen ama kimselere belli etmemeye çalışsa da içten içe bu şehire ağlayan, üzülen insanların yaşadığı kent.

Her şehir, elbette özeldir.

Ancak Zonguldak, bir başka özeldir.

Birlerin, binler olduğu şehirdir.

Yerin altına, kömür ocağına indiğinde "Allah'ın bir canı" olduğunu iliklerinde hisseden, bütün kırgınlık ve küskünlüklerini o an unutan, ışığı görene kadar Allah'tan sonra sadece yanındaki insana güvenen insanların şehridir Zonguldak.

Zonguldak 150 yıldır kömür üretir de sadece bir VEFA bekler.

Bundandır insanlarının kanaatkârlığı.

Az'a tamah etmeleri.

Mevzubahis vatansa, gerisi teferruattır diyebilmeleri.

O oturduğun koltuk var ya?

Hahh işte o koltuk, kimleri taşıdı üstünde, elbette biliyorsun.

Güncel olanlara bakma, günü zamanı gelince, insanlar siyasetten başını kaldırınca inan, en kötü dediklerine bile "iyi başkandı, iyi insandı" diyecekler.

Zonguldak belediye başkanları her keresinde iyi insanlardan seçildi çünkü.

Seçilemeyenler kötüydü demek istemiyorum, onlar da iyi insanlardı.

Ancak Zonguldak kararını kimin için verdiyse, belli ki, seçilen en iyisiydi.

İyi insan ne demek?

Akıllı, zeki, kişisel ikbal beklentisinden uzak, elindeki imkanları belirli bir zümreye ya da kesime değil toplumun tamamına kullandıran ve kullanan, adaletli, dürüst, namuslu, kararlı, vicdanlı, tüm yeteneklerini görevini en iyi ve başarılı yapmak için harcayan, en alt düzeydeki insanla en üst düzeydeki insanı aynı samimiyetle dinleyen ve onların fikirlerine saygı duyan, gerektiğinde hiç gocunmadan o fikirlerden istifade edebilen, vs. vs. vs...

Ama olmazsa olmaz temel özelliklerinden birisi de VEFA'dır.

Bir şahsın, bir topluluğun, bir zümrenin, bir ilin, bir ülkenin; değerlerine ve o değerlerin oluşmasına katkıda bulunmuş insanlara vefası yoksa, o toplulukta başta sadakat olmak üzere hemen hiçbir insani değerden söz etmek mümkün değildir!

Bundan 46 yıl önce tohumları atılmış bir düşüncenin "Fikir Babası" rahmetli Sayın Hüseyin Öztek'tir.

Hiç merak ettin mi?

Bir insan her sabah, yaşadığı şehre, yeniden aşık doğar mı?

Hüseyin Öztek doğardı. Belki inanmayacaksın ama gerçekten ve samimiyetle her sabah Zonguldak'a aşık doğardı.

Zonguldak, Hüseyin Öztek için sevdadan öte bir tutkuydu. O tutku olmasaydı, bunca vefasızlığa rağmen şehrine toz kondurmadan, büyük bir aşkla sevmeye devam edebilir miydi?

Mesela bazı akşamlar geç saatte Fener'de yalnız başına yürürdü. Evimizin önünden geçerken, kapımızın önünde oturuyorsak, mutlaka gelir, sohbet eder, yürüyüşüne öyle devam ederdi ve kim bilir daha kaç kapıya selam verirdi.

Sadece Fener mi? Ontemmuz'da, Karaelmas'ta, Site'de, Kapuz'da ve daha birçok yerde yürürdü.

Her bir adımında, şehrinin kokusunu içine çekerek yapardı bu yürüyüşlerini.

Sevda, böyle bir şeydi çünkü.

Şimdi, böylesi değerli bir insana, birçok insana göre "efsane başkana" vefasızlık gösterebilir miyiz?

Alınan karar sana ait olmayabilir ama bu şehrin belediye başkanı sensin ve gerçek tanımıyla o şehrin emanetçisisin.

Valisi, müdürü, komutanı vs... hepsi atanmışlar.

O şehirde bir tek sen, tüm şehri yönetmek adına seçilensin.

Senin kararın, o şehrin kararıdır.

Eğer içine gerçekten siniyor, hiçbir baskı altında kalmadan, hiç kimseye yaranma endişen olmadan, o tünellerin adı "Prof. Dr. Teoman Duralı" olmalı diyorsan ve samimiysen?

Yazdıklarımı unut.

Unut ama Teoman Duralı adını da çok çalış. Çalışmak ne kelime, hayatını hatmet, öğrenmekten öte içselleştir.

Ki,

"kimdir bu Teoman Duralı" dediklerinde, olur olmaz yerde sorduklarında, göğsünü şişirip, tek nefeste cevap verebil.

Yok, sorunun cevabı sende de belirsizse!

İşte o noktada Hüseyin Öztek adını bir daha düşün.

Sana sorduklarında, hatta dayattıklarında "benim kararım Hüseyin Öztek'tir" deyiver.

De ki;

Alem, Zonguldak'ın nasıl bir başkanı olduğunu görsün.

Siyaset yapmadan, politika üstü olmak neymiş öğretiver bu kokuşmuş dünyaya.

"Gazoz olmakla, EFSANE olmak arasındaki fark"ı görsün insanlar.

Adını, Zonguldak tarihine EFSANE olarak kazı.

Belki bir daha başkan olamayabilirsin ama yaşlandığında bile insanlar seni görünce ayağa kalksın, önünü iliklesin "işte bu adam" desinler.

Biliyorsun, ben Karadon'da doğdum, büyüdüm.

İlkokul Müdürüm, çok sevdiğim, sevgili deden Selçuk Alan'dı.

Bize iyi ve onurlu insanlar olmamızı öğütleyen ve öğreten sevgili Başöğretmenimiz.

Yazıma "bak kardeşim" diye başladım, neden biliyor musun?

Sevgili baban, benim değerli büyüğüm Nedim Alan, nerede ve hangi mevkide olursam olayım bana "bak kardeşim" diyebilirdi de ondan.

Biz vefayı da, sadakatı da, sevgiyi de; o doğup büyüdüğümüz, aslında hepimizin hergün yeniden aşık olarak doğmak zorunda olduğumuz, o müstesna şehirde, o kutsal topraklarda öğrendik.

Başarılı çalışmalar diliyor, sevgiyle kucaklıyorum.

Abin, kardeşin, arkadaşın, dostun, hemşerin...

Erhan Akman

Görüldüğü gibi böyle bir emrivakiye tüm aklı başında kesimler karşı yani, halk da karşı…

Zonguldak ile ilgisi olmayan kişilerinin isimlerinin böyle ulu orta ulufe dağıtılırmış gibi oraya buraya verilmesi doğru bir yaklaşım tarzı değildir.

Eski Valilerden Galip Demirel’in ismi stat önündeki alana verildi de ne oldu?

Birkaç yıl sonra kaldırıldı.

Kim üzüldü peki?

Zonguldaklılar üzülmedi, ailesi şaşırıp üzüldü ama hata yapılmıştı bir kere, elden ne gelirdi?

Halk benimsemeyince olmuyor!

Fevkani Köprünün ismi de İnönü köprüsü aslında ama halk Fevkani diye benimsedi, öyle de gidiyor…

Tüneller de böyle olur,  adı Mithatpaşa’ya çıkmış bir kere, bu da öyle kalır!..

Değiştirmek girişiminde bulunmuş olanlar içinse geride bir de zevzeklik kavramı kalır…

“Birilerine yaranayım” diyen zevzek de yaptığı falsoyla kalır!

“Yok ille de değişecek” derseniz;

Yakışan da “Hüseyin Öztek” olur!..

Durumlar böyle işte, 

Son zamanlarda hepimiz birer Diyojen olduk, elimizde fener aklı başında adam arıyoruz;

Bu kentin simgesi kazma ve çekici geri getirecek,

Tünellerden saçmalıkları kaldıracak,

Valilik duvarlarından da ağaç resimlerini kazıyacak...

Hani şu Ata’nın altına monte “Gümeli porsuğu” yazılı resmi!..

Yorumlar (1)
Mithatpaşa tünelleri 2 hafta önce
Mithatpaşa tüneli yerleşmiştir artık adını ATATÜRK yapsanız bile yine Mithatpaşa tüneli denir o yüzden bu adamın adının verilmesi kimsenin umurunda değil iktidar değişince değiştirilir.Bu yeni yoldan asma istikametine gittinizmi? Çarşıdan düz gidiyorsunuz bir döner kavşağa geliyorsunuz yarım daire yapıp ilerliyorsunuz sonra bir kavşak daha bu sefer yine bir yarım daire yapıyorsunuz sonra bir doksan derece yapıp ana yola giriyorsunuz.İnsanın başı dönüyor tasarımcı fazla yormamış kendini harika bir tasarım. Eminim burası daha makul,mantıklı bir şekilde yapılabilirdi.Dolmuşçular memnun değil.Diğer kısımlar nasıl acaba?
-4
hafif kar yağışlı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Pendikspor 18 42
2. Bucaspor 1928 19 31
3. Amed Sportif Faaliyetler 19 30
4. Nazilli Belediyespor 19 28
5. Isparta 32 Spor 19 28
6. Kırklarelispor 19 28
7. Ankara Demirspor 19 27
8. Şanlıurfaspor 19 26
9. Kırşehir Belediyespor 19 26
10. Anagold 24Erzincanspor 18 26
11. Pazarspor 19 25
12. Uşakspor A.Ş. 18 25
13. Akhisarspor 19 23
14. CriptoSwaps Zonguldak Kömürspor 19 22
15. Tarsus İdman Yurdu 19 21
16. Karatay Termal 1922 Konyaspor 19 19
17. Eskişehirspor 19 16
18. TECO Karacabey Belediyespor 18 16
19. GMG Kastamonuspor 0 0
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12