ÇOCUKLARI GÜLSÜN DİYE…

Maaşlarını alamadıkları için ‘Ocaktan Çıkmama’ eylemi başlatan işçilerden 7’si fenalaşarak ocaktan çıkartıldı, diğer işçiler açlık grevine başladı

ÇOCUKLARI GÜLSÜN DİYE…

FETÖ/PYD Operasyonu kapsamında kayyım atanan Balçınlar Madencilik’te çalışan maden işçileri Çarşamba günü akşam saatlerinde başlattıkları “Madenden Çıkmama” eylemini devam ettirirken dün öğle saatlerinden itibaren açılık grevine de başladı. Yaklaşık 4 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle eylemlerini sürdüren 84 maden işçisi Çarşamba gününden bu yana yanlarında getirdikleri battaniyeler ile maden ocağında uyuyarak eylemlerini sürdürüyor. Dün itibariyle açlık grevine başlayan işçilerden 7’si fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Serum yiyen madenciler daha sonra ocağa geri dönerek arkadaşlarıyla birlikte açlık grevine devam ettiler.

İŞÇİLER SENDİKALARA ÖFKELİ

Yaklaşık 1aydır süren hak arama mücadelesinde yanlarında kimseyi görememekten yakınan işçiler, işçi sendikalarına öfke kusuyor. Kamuoyunun dikkatini çekmek adına toplu intihar eyleminden oturma eylemine kadar direnişlerini sürdüren Deka ve Balçınlar Madencilik çalışanları, “4 aydır sabırla bekledik. Maden şirketi sahipleri paralarımızı vermediği gibi şimdide devlet bu madenlere kayyım atadı. Firma sahibi kayyım olduğu için gayri mülklerini satıp parayı ödeyemediklerini iddia ediyor. Milletvekillerimiz sorunlarımızla ilgilenmiyor. Biz sadece çocuklarımızın geleceği için alın terimizin karşılığını istiyoruz. Eğer bu madenler devletinse bizim paramızı devlet ödesin. Aksi halde açlık grevi sonrasında yaşanacakların sorumlusu bu şehri mülki erkanıdır, valisidir, milletvekilleridir” dediler.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

TEŞEKKÜR İLANI

Haberi Oku