Zonguldak İdare Mahkemesine açılan dava kapsamında, mahkeme heyeti ve bilirkişiler 28 Kasım 2023 tarihinde Kdz. Ereğli’ye gelerek yapılmak istenen dolgu alanında inceleme yaptılar.

Davacıların hukukçusu ve ayrıca kendisi de davacı olan Yakup Okumuşoğlu, limanın yapılış itibariyle bir çok sıkıntıları barındırdığını ve bu alanda sürekli yaşanan fırtınalar nedeniyle can ve mal kayıplarının yaşandığını belgelerle ortaya koydu. Davacılar adına konuşanlar da, sahilde her türlü yapılaşmaya karşı olduklarını ve ilçe halkının bu sosyal alanının yok edilmemesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Bilirkişiler mahkemeye raporlarını sunduktan sonra davaya devam edilecek.

Bu arada keşif çalışmalarını izleyen davacılar ve vatandaşlar “biz bu kentin sakini değil, sahibiyiz” sloganı atarken sahilde her türlü yapılaşmaya karşı olduklarının altını çizdiler.

Keşfin ardından durum değerlendirmesi yapan Av. Okumuşoğlu durumu şöyle özetledi:

23 bin metrekarelik bir alanın dolgusunun yapılıp dolgunun üzerine cami yapılması projesiydi. Bu projeye dava açmıştık vatandaşlarla beraber, açmış olduğumuz bu dava kapsamında keşif incelemesi yapıldı.

Keşif incelemesinde buraya sahile yapılacak olan yapının mümkün olmadığını hem mevzuat kapsamında hem de sosyal hayatın bir gereği olarak doğru bir proje olmadığını anlatmaya gayret ettik.

Buradaki mesele camiye karşı çıkmak meselesi değildi, her ne kadar bunun tersi gibi bir algı yaratılmaya çalışılsa da mesele burada sahilin korunması sahilin yapılaşmadan korunmasıdır. Cami her yere yapılabilir ama sahil her yere yapılamaz. Bunu anlatmaya çalıştık. Umarım bilirkişiler de bizi anlayabilmişlerdir raporlarını verdikleri zaman durumu biz de görmüş olacağız.

Karşılaştığı husumetlisini bıçakladı Karşılaştığı husumetlisini bıçakladı

Haber Merkezi