Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunanlara af sağlayacak. Torba Kanun tasarısında yer alan maddenin yasalaşması durumunda, ödenmemiş GSS primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi tüm alacaklardan vazgeçilecek.

GSS AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Af düzenlemesinden 1 Ocak 2014 tarihinden önce GSS prim borcu olanlar yararlanabilecek. Bu kapsamda ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri, gecikme cezası ve gecikme zammından tamamen feragat edilecek.

AYLIK GSS PRİM TUTARI NE KADAR?

GSS primleri asgari ücretle orantılı olarak belirlendiği için, bu yılın sonuna kadar ödenecek aylık prim tutarı 600 lira, yıllık prim ise 7 bin 200 lira olarak belirlendi.

Zamlı bayram ikramiyesinden kimler, nasıl yararlanacak? Zamlı bayram ikramiyesinden kimler, nasıl yararlanacak?

GSS BORCUNA AFFIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ NE ZAMAN?

Teklifin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi durumunda, Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. Bu düzenleme sonucunda, şu anda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın önümüzdeki aydan itibaren GSS prim borçlarının silinmesi beklenmektedir.

GSS BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Zamanında ödenmeyen GSS prim borçları, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından haciz veya icra yoluyla talep edilebilir. Ayrıca GSS prim borcu olan kişilerin acil servis hizmetleri dışında kişilerin muayene veya tedavi olmaları mümkün olmuyor.