Eşim 10 gün önce Bolu İl Nüfus Müdürlüğüne yeşil pasaport almak için başvuruyor. E-devlet adlı web sitesinde 2021 yılında okul müdürüyken emekli olduğum ve ne iş yaptığım yazılı halde. Bu bilgi dikkate alınmıyor. “Bolu Milli Eğitim Müdürlüğünden resmi belge getirin” deniliyor. Bu kurum e-devlet ve MEBBİS sitesinden her bilgime erişebildiği halde en son olarak görev yaptığım Zonguldak ilinin MEM’ine yazı yazıyor. Bu yazı dijital ortamda (DYS) karşı tarafa ulaşıyor. Aradan koca 1 hafta geçmesine rağmen talebe cevap gelmiyor.

10 gün önce taa Çin’den 5 adet entegre (chip) satın aldım. Bu bile 9 günde elime ulaştı. Dijital teknoloji sayesinde 1 milisaniyede gönderilebilecek bir belge bir haftada gelmiyor.

Kanser olan ablasını tedavi ettirmek için Fransa’daki akrabalarının yanına götürecek olan eşim ve hastamız ise 10 gündür devletin keyfini bekliyor.   

İnek, Beygir ve Eşek

Bir inek, bir beygir, bir eşek çiftlikte birlikte yaşarken sıkıldılar. Dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve beş yıl sonra buluşmaya karar verdiler. 

Beş yıl sonra buluşma yerine önce inek ile beygir geldi. İkisi de perişan bir hâlde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, adeta çökmüşlerdi. Beygir sordu: ‘Nedir bu hâlin inek? İnek iç çekerek anlattı: “Merhametsiz insanlar beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı, alan sütümü sağdı, sonunda kesiyorlardı ellerinden zor kaçtım. Sonra beygir anlattı: “Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler. O indi öbürü bindi, o indi öbürü bindi. Canımı zor kurtardım inek kardeş. Ve uzaktan eşek göründü. 

Eşek; ıslık çala çala, etrafa çifte ata ata geldi. Mutluydu. Şişmanlamıştı, tüyleri parlıyordu. Üzerinde takım elbise vardı. Öyküsünü anlattı: “Bir ülkeye vardım, birisi bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp anırdım. Duyan benim yanıma koştu, duyan koştu. Sonra? “Sonra beni YÖNETİCİ seçtiler.” Sonra ne yaptın? “Bir şey yapmama gerek kalmıyordu, ben bağırdıkça onlar ‘Memleket seninle gurur duyuyor’ diye alkışlıyordu. Önüme ziyafet sofraları kurdular. Yedim bağırdım, yedim bağırdım.

“Peki, senin eşek olduğunu anlamadılar mı?” Eşek yanıtladı: “Çoğunluk anlamayacak biçimde eğitilmişti. Bir kısmı anladı ama diğerlerine anlatamadı...