Zonguldak Belediyesinin imar düzenlemesinde kimsenin haberi olmaksızın Ayvaz Camii Derneği kadastro çalışmalarından sokağı ve iki katlı bina ile çevresindeki arazileri cami arsası olarak gösterilmiş. Durumdan habersiz olan vatandaşlar Cami Derneği Başkanı Yasin Ayvaz’ın uygulamalarından artık bıkma noktasına gelmiş. 
Caminin yaşlı cemaatinin geçiş alanlarını kapatan Cami Derneği Başkanı Yasin Ayvaz’ın, “Sokağa giriş yolunuzu da kapatacağım. Camiye giriş yolunuzu kapattım. Bu cami bizim eserimiz. İmar planlamasında caminin yerleri belli. Gasp eden sizlersiniz” dediği ileri sürüldü.

8 işçinin öldüğü davada dosyaları birleştirilen 6 sanığın yargılanması sürüyor 8 işçinin öldüğü davada dosyaları birleştirilen 6 sanığın yargılanması sürüyor


KİM DENETLEYECEK
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Zonguldak Belediyesi, İl Müftülüğü, Dernekler Masası ve Terakki mahallesi muhtarlığının yaşanan olaylar karşısında sesiz kalmaları dikkatlerden kaçmadı. Vatandaşların arazileri, evleri ve yolları gasp edilirken Valiliğin olaya müdahil olmaması da farklı şekillerde yorumlandı. Vatandaşın satın aldığı iki katlı binası, arsası ve mahallelinin kullandığı sokağa çöreklenmek isteyen Cami Derneği Başkanı Yasin Ayvaz’ın daha sonra bu mülkleri kendi adına devrettirmeye hazırlandığı iddiası ise mahalleli tarafından iddia edildi. 


İŞTE KAPATILAN KAPI
Dernek Başkanı Yasin Ayvaz ve Cami İmamı Tuncay Ulukoz, Yaşlı ve engelli olan cami cemaatinin kestirme yol olarak kullandığı cami girişi yolundaki kapı daha önce kilitlenmişti. Hızını alamayan Dernek Başkanı ve Cami İmamı bu defa kapıyı sökerek yerini tuğla ile örerek cemaatin camiye giriş yolunu tamamen iptal etmesi büyük tepkilere neden oldu.

Editör: Eren Aşkar