Mihriban Çiftçi hayatını kaybetti Mihriban Çiftçi hayatını kaybetti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı tarafından Zonguldak afet kapsamın alındı. Ve DSİ tarafından Zonguldak’ta ki derelerin ıslah çalışmaları hızla sürüyor. DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından 7 km’lik Gelik deresinin temizlenmesi için iş makinesi tahsisi edildi. TTK’nın Çatalağızı Belediyesine yeşil alan olarak tahsis ettiği alanda mevcut Belediye Başkanı Yavuz Palabaş şlam havuzu kurdu. DSİ’ni iş makinesi yaklaşık bir aydır dereyi temizleme yerine TTK’nın lavuarından kayıp kaçakla gelen kömür ve şlamları havuza boşaltıyor. 
Zonguldak Valiliği, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve DSİ Bölge Müdürlüğünün gözleri önünde yasa dışı hukuksuz işlem yapılırken herkesin olaya seyirci kalması belde halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Gelik deresinin taşkın dere olduğunu ifade eden vatandaşlar, DSİ’ye ait iş makinesinin dere temizliği yerine şlam havuzuna kömür taşımasına anlam veremediklerini ifade ettiler. 
ŞİRKETİ KURMUŞLAR
Dört-Beş kömür firması ile Çatalağızı Belediyesinin kurdukları şlam havuzundaki kömürleri ÇATES’e sattıkları ileri sürülürken, yaşanan yasadışı olaya göz yumulmasına anlam verilemedi. Türkiye’nin en fazla zarar eden KİT’ler arasındaki TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz’ın cemaatlerle uğraşmaktan fırsat bulup ta lavuarı modernize etmediği de söyleniyor.

Editör: Sercan Yıldırım