Bilim insanları, yağ oranı yüksek ve lif oranı düşük diyetlerin, sindirim sisteminde erken başlangıçlı kolorektal kanser riskini artıran değişiklikleri nasıl tetikleyebileceğini inceliyor.

Ohio Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, bu tip diyetin mide-bağırsak sisteminizdeki hassas bakteri dengesini bozarak hücreleri daha hızlı yaşlandıran ve onları kansere karşı daha savunmasız hale getiren iltihaplanmaya yol açabileceğini söylüyor.

TEŞHİS ORANLARI ŞAŞIRTIYOR

Araştırmacılar erken başlangıçlı kolorektal kansere neyin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışırken, dünya çapında gençlere şaşırtıcı oranlarda teşhis konulmaya devam ediyor.

Amerikan Kanser Derneği'ne göre 2019'da yeni kolorektal kanser vakalarının %20'si 55 yaşın altındaki kişilerde görüldü, bu oran 1995'te %11'di.

Aileler dikkat! Aileler dikkat!

Araştırmalar, yüksek miktarda diyet lifi alımının özofagus, mide, kolon ve rektum kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Lifin sağlıklı bağırsak bakterilerini beslediği söyleniyor, uzmanlar portakal ve elma, tam tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi meyvelerin kanser riskinizi azaltabileceğini öne sürüyor.

Kadınların günde 25 gram lif alması teşvik edilirken erkeklerin günde 38 gram lif alması tavsiye ediliyor.

HABER MERKEZİ

Editör: Bilge ÖZKUL