Karabük’ün Yenice ilçesine bağlı Göktepe Yaylası çevresinde yer alan Ekoturizm Alanı (Doğa Yürüyüşü Parkuru) alternatif güzergâh seçenekleri ile 12 bin metre uzunluğunda. 
İçinde yer aldığı Batı Karadeniz Ormanları, Anadolu'nun bu bölgedeki iklimsel, doğal özelliklerini oluşturan ve Filyos Çayı ile beraber mikro klimanın da etkisiyle meydana gelen temel doğal oluşumlardan biri.

Kaçak ocağın önünde düştü, hayatını kaybetti! Kaçak ocağın önünde düştü, hayatını kaybetti!

Kendine has mikro klimaya sahip olan Yenice ormanlarının en önemli bölümü, suyun ve nemin yarattığı zengin iklim çeşitliliğinin ürünü olan anıt ağaçlar bu doğa harikasının en değerli hazineleri arasında türlerinin diğer örneklerine göre olağanüstü çap ve boya ulaşan nadir ağaçlardan olup, tabiat anıtı olarak tescil edilmiş ve koruma altına alındı. 

Yenice, tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyasında rastlanan yemyeşil vadiler, yükseklikleri İki bin metreye ulaşan dağlar, derin kanyonları, her daim çağıltılı dereleri, sürpriz şelaleleri,yaban hayatı ve değişik bitki çeşitliliğiyle önemli bir coğrafya parçası niteliğinde.

Editör: Sercan Yıldırım