TSO Mayıs Ayı toplantısı yapıldı TSO Mayıs Ayı toplantısı yapıldı

Son günlerde adından sıkça söz ettiren, Zonguldak CHP Merkez İlçe Başkanı var.. Kendisi sağdan gelmiş biri. 
Daha önce Doğru Yol Partisi Gençlik Kolları ve İlçe Başkanlığında ve Saadet Partisi İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış. 
Adı bazen yanlış telaffuz ediliyor. 
İsmi Osman Zaimoğlu .
Soyadı Zaimoğlu olmasına rağmen “Zalimoğlu” olarak yanlış söyleyenler de var. Bilerek söyleyenler de var tabi ! 
“Zaim” kelimesi lider önder demekmiş. Arapça kökenli... Aslında Zalim kelimesi de aynı yerden türemiş. Toplumda liderlere genelde zalim dendiği için, aşağı yukarı aynı tür de kelimelerden. Zalim kelimesi TDK'da "haksız ve acımasız davranan, katı yürekli, kırıcı kimse." anlamında.
Ben kendisini tanımıyorum ama gidişat parti içinde ilerleyen günlerde daha da karışacağa benziyor. Zaimoğlu bir bakmışın Zalimoğlu oluvermiş.
İşi zor.
Kazancın ortağı çok olur. Bu yüzden Zaimoğlu’na tepkiler büyüdü. Bir hatasında çöktüler adama. 
Seçimlerden önce belli edilmeyen bu tepkiler ,seçimler kazanıldıktan sonra ortaya çıktı.
Seversiniz, sevmezsiniz ; seçimleri kazanan bir partinin ilçe başkanı. Her ne kadar seçim galibiyeti tüm yurtta olduğu gibi ; yerel olmayıp ekonomiye bağlansa da , sonuçda Zonguldak belediyesi tekrar kazanıldı.
Ama Zonguldak CHP hep aynı. 
31 Mart 2024 seçimleri sonrasında yaşananlar bana, 34 sene önce yaşanan yerel seçimleri hatırlattı. CHP'nin yasaklı olduğu dönemde , o zamanki adı ile SHP, Türkiye genelinde yerel seçimlerde böyle bir başarı elde etmişti. 1989'da ANAP'ın güçlü olduğu yıllarda, Zonguldak'ta SHP’li Yüksel Aytaç'ın Zonguldak Belediye Başkanlığını kazandığı seçimden bahsediyorum.
Zonguldak'ta bir çok sosyal demokrat belediye başkan adayları seçimleri almıştı. O zamanlar Zonguldak merkez ilçeye bağlı 4 belediye vardı. Bunlardan Kozlu'da Fevzi Yayalar, Çatalağzı'nda Okan Surat, , Sivriler'de Selim Gören Sosyaldemokrat Halkçı Partidendi. Kilimli'yi ise ANAP'lı Gültekin Parlar kazanmıştı.
1989 seçimlerinden sonra CHP karıştı. Anlaşmazlıklar, çekişmeler, zıtlaşmalar, bir birinin arkasından kuyu kazanlar, dedikodular, hizipler, çıkarı olanlar, adam kayırmalar, birilerinin adamı olmalar filan derken , bir sonraki seçimlerde Zonguldak belediyesini kaptırdılar. 1994 seçimlerinde ANAP seçimleri kazanarak Zeki Çakan Zonguldak belediye başkanı oldu. 1994 mağlubiyeti de bu durumu değiştirmedi. Bu sefer de belde belediyelerine sardılar.Kozlu'yu DSP'ye kaptırdılar. Çatalağzı Belediye Başkanı Okan Surat ile İl başkanı Şerafettin Turpçu kanlı bıçaklı duruma düştü. Kongrede küfürler havada uçuştu. 1999'da Çatalağzı da kaybedildi. 
CHP ise 20 sene seçimleri kazanamadı. 2009 yılında ancak ; DSP kökenli İsmail Eşref ile seçimler tekrar kazanılabildi. O da DSP'li olduğu dönemde, bir önceki belediye başkanlığında başarılı olmasından kaynaklandı. İsmail Eşref Milletvekilliği için istifa edince Meclis'ten öğretmen emeklisi Muharrem Akdemir belediye başkanı oldu.
Aslında CHP içinden 34 yıldır belediye başkanı çıkaramıyor. 2024 yılında yapılan seçimlerde kazanan Tahsin Erdem'de DSP kökenli.
Bu 34 yıllık süreçte genelde belediye başkanları ile , il , ilçe başkanları devamlı bir kavga halindeydi. Parti içinde gruplaşmalar. İki- üç ismin arkasında toplananlar, adamcılık yapanlar filan; hep bir kargaşa içinde geçmiştir. 
Halkta karşılığı olmayan ama partide söz sahibi olanların tipleri bile aynı. Sadece isimler değişiktir. 
Bu olayları bire bir yaşayanlar ,benim ne demek istediğimi anlayacaktır. 
Şimdi Zaimoğlu'na tekrar geleceksek ;
Adam ilçe başkanlığı seçimlerini almış. CHP'deki gruplaşmalardan yararlanarak dışarıdan gelip ilçe başkanı olmuş. 
Kendisi gibi olamayan, irade gösteremeyen, onun bunun arkasına sığınanlar kaybetmiş. Neyin halen kavgasını yapıyorsunuz ? 
Zaimoğlu'nun daha sakin olmasını tavsiye ediyorum. CHP bildiğin sağ partilere benzemez. 
Zaimoğlu birden Zalimoğlu olur ,bunu sen bile anlayamazsın.
Aman Dikkat.
Başka partinin yaptığı hatalar "bir" ise ; CHP’de yapılan hatalar halkın gözünde dört kat daha tepki alır.
Kendi aranızdaki hesaplaşmaları bir kenara bırakın veya dışarı yansıtmayın. Bir sonraki seçimlerde nal toplarsınız. 
20 sene daha belediyeyi alamazsınız.