Yine zam! Yine zam!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), çalışan emeklilerle birlikte Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı 1 milyon 629 bin 730 emekli ile 17 özel banka bünyesindeki sandıklar üzerinden emekli olan yaklaşık 150 bin kişinin de 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamadığını belirterek, bu vatandaşların yeni düzenleme beklediğini duyurdu.
TÜED Basın Sözcüsü M. Emin Tangören imzasıyla yapılan açıklamada, bir defaya mahsus emeklilere verilen 5 bin liralık ödeme dolayısıyla milyonlarca vatandaşın mağdur olduğu belirtildi. Açıklamada, "Kısaca ÇKS olarak bilinen Çiftçi Kayıt Sistemi'ne üye olmuş vatandaşlarımız da bu ödemeden yararlanamamıştır. TZOB yetkililerinin açıklamalarına göre ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimizin yüzde 75’i emeklidir. Yine, Ziraat Odaları Bilgi Sistemi'ne (ZOBİS) göre çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 2 milyon 172 bin 974 vatandaşımız bulunmaktadır. Bu durumda 5 bin TL’lik ikramiyeden yararlanamayan emekli çiftçi sayısı 1 milyon 629 bin 730'dur" denildi. 
"Yeni bir yasal düzenleme yapılmalıdır"
Çiftçilerin ve çalışan emeklilerin dışında, 17 özel banka bünyesindeki sandıklar üzerinden emekli olan yaklaşık 150 bin kişinin de ikramiyeden yararlanamadığı belirtilen açıklamada, "Bütün bunlar yetmiyormuş gibi sayıları 4 milyon 157 bin 70’i bulan dul ve yetimlerimiz de ancak yüzdelik hisseleri oranında bu ikramiyeden faydalanabilmişlerdir. Yani 5 bin TL'yi tam olarak alamamışlardır. En yüksek ödeme bu kapsamda 3 bin 750 TL olmuştur. Yani gerçek anlamda adı bile tam olarak konulamamış olan, ama kamuoyunca 100. Yıl İkramiyesi olarak bilinen 5 bin TL tutarındaki bu ödemelerden yararlanabilen emekli sayısı, neredeyse 3-3,5 milyona kadar inmiştir. Aylardır hazırlandığı ve üzerinde çalışıldığı söylenen düzenlemenin bu şekliyle gündeme gelmesi ve gerçekleşmesi, sayıları 16 milyona yaklaşan emekli dul ve yetim topluluğumuzda büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Yapılması gereken derhal ve defaten, hiçbir sınırlama içermeden emekli dul ve yetimlerimize söz konusu ödemenin, yeni bir yasal düzenleme yapılarak yansıtılmasıdır. Yaşanan mağduriyet ancak bu şekilde giderilebilir"  ifadeleri yer aldı. (ANKA)