2024 yılı yatırımlarının incelendiği, koordinasyon gerektiren konular, ilimiz ve bölgemizin sosyo-ekonomik gelişimine katkısının ele alındığı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı; Vali Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans Salonu gerçekleşen yılın II. toplantısına Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, yatırımcı kuruluşların bölge temsilcileri, kaymakamlar, belediye başkanları ile kurum yetkilileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Osman Hacıbektaşoğlu şunları söyledi:
"Değerli katılımcılar; 2024 Yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına hoş geldiniz.  2024 Yılı Zonguldak İl Yatırım Programı detaylarına girmeden önce 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler seçimlerinde yeni ve yeniden seçilen tüm belediye başkanlarını, il genel meclisi ile belediye meclisi üyelerini ve muhtarlarımızı tebrik ediyor, görevlerinde başarılar diliyorum. 2024 Yılı Zonguldak İl Yatırım Programı incelendiğinde kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler toplamında ilimizde 497 yatırım programa alınmıştır. 497 projeden 369’u yatırımcı kurum ve kuruluşlara kalan 128’i ise Belediyelerimize aittir. Henüz netleşmeyen KÖYDES projelerinin belirlenmesi ve takvim yılı içinde eklenecek olası yeni projelerle birlikte ilimiz yatırım programına son şekli verilecek ve yatırımcı kuruluşlara duyurulacaktır. 497 yatırımın toplam proje bedeli 444 milyar 512 milyon TL, 2024 yılı ödeneği ise 56 milyar 828 milyon TL’dir. Yılın ilk çeyreği itibariyle bu ödeneğin 3 milyar 821 milyon TL’si kullanılmış ve %7 düzeyinde yıl nakdi gerçekleşmesi sağlanmıştır. Tüm yatırımlarda genel nakdi gerçekleşmemiz ise %56 düzeyindedir.
Sayısal olarak incelendiğinde en fazla projenin yer aldığı ilk sektör 167 ile ulaştırma-haberleşme ikinci sektör ise 151 ile diğer kamu hizmetleridir. Yıl ödeneğinin ilçelere tahsisinde ilk sırada 47,9 milyar ile Çaycuma yer alırken onu 2,6 milyar ile Merkez ilçe izlemektedir. Proje sayısında ise 102 proje ile Kdz. Ereğli birinci, Merkez ilçe 89 proje ile ikinci durumdadır." 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü, DSİ 23. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro 19. Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ 5. Bölge Müdürlüğü, Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, MTA Karadeniz Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Özel İdaresi , Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin sunumlarıyla devam eden toplantı, koordinasyon gereken önemli konuların görüşülmesiyle sona erdi.

Şehrin 7 noktasında miniklere unutulmaz bir gün Şehrin 7 noktasında miniklere unutulmaz bir gün

HABER MERKEZİ