Tarih Araştırmacısı Ekrem Murat Zaman’ın Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi’nde açtığı “1935-50 Yılları Arasında Zonguldak ve Kömür Gazetelerinde Çaycuma Haberleri” başlıklı gazete kupürleri sergisinde dikkat çekenlerden birini de bir spor haberi oluşturuyor.
 Çaycuma Kaymakamlığına tayin edilen Mehmet Tercan’ın gelip göreve başladığını da bildiren 6 Eylül 1949 tarihli Zonguldak gazetesine göre, yeni kurulan Yenice Ormanspor takımı Bucak Müdürü Memduh Gürşad ve Kayadibi Şefi Recep’in başkanlığında Çaycuma’ya gelerek
 hem voleybol, hem de futbol maçı yapıyor.

MAÇLAR SAMİMİ BİR HAVADA CEREYAN ETMİŞ, HALKIMIZA GAYET GÜZEL BİR PAZAR GÜNÜ GEÇİRTİLMİŞTİR

İlk yapılan voleybol maçını 13-15 Çaycuma Gençlik Kulübünün kazandığını bildiren gazetenin haberi şu şekilde devam ediyor: “Öğleden sonra spor sahasında yapılan futbol maçında da, 2-1 yine Çaycumalılar kazanmıştır. Her iki maç da gayet güzel, samimi bir havada
 cereyan etmiş, halkımıza gayet güzel bir pazar günü geçirtilmiştir. Bu maçlarda yenmek ve yenilmekten ziyade memleket gençliğini birbirine tanıtmak ve sevdirmek vesilesi düşünülmüştür.” deniyor.

ÖĞRETMEN BEHÇET KALAYCI’NIN ÇOK İYİ OYUNCU OLMASI MAÇLARIN BAŞLICA KARAKTERİDİR

TTK KAPANIYOR MU? İL BAŞKANI AÇIKLIK GETİRDİ TTK KAPANIYOR MU? İL BAŞKANI AÇIKLIK GETİRDİ

Haberin en ilgi çeken bölümündeyse, “Çaycuma oyuncuları içinde Öğretmen Behçet Kalaycı’nın çok iyi oyuncu olması ve Yenice takımının da yeni teşekkül etmiş ve henüz hiçbir takımla karşılaşmamış bulunması bu maçların başlıca karakteridir.” ifadeleri yer alıyor.
Haber, “Bununla beraber her iki takımın da spor terbiyesi takdire değer görülmüştür.” yorumuyla bitiyor.

Editör: Eren Aşkar