KISES-2024 başladı KISES-2024 başladı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyuma ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Türk Tarih Kurumu önceki dönem başkanlarından Prof. Dr. Refik Turan, ZBEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal ve Prof. Dr. Servet Karasu, Senato üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından ZBEÜ Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından konuklara müzik dinletisi sunuldu. Büyük beğeni toplayan müzik dinletisinin ardından ZBEÜ Rektörü Özölçer, dinletiyi sunan öğrencilere teşekkür belgesi takdim etti.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, bir asırlık tarihi ile öğrencilerin geleceklerine emin adımlarla yürümeleri için yoğun gayret gösteren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Karadeniz İnsan ve Toplum Bilimleri Sempozyumu 2024’ün gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Uzun bir çalışma ve hazırlık süreciyle gerçekleştirilen sempozyumun, “Kültür-Birey-Toplum” temasıyla gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çeken Özölçer, gerek dünyada yaşanan son gelişmelere paralel olarak sosyal bilimler alanında gerçekleşen güncel tartışma ve yönelimlerin odağa alınması gerek de Türk kültür tarihinde merkezi bir yeri olan kültür, birey ve toplum kavramlarının sosyal bilimlerin farklı disiplinleri açısından, özellikle modernizmin birey üzerindeki etkileri bağlamında farklı katılımcılar vasıtasıyla değerlendirilecek olmasının çok kıymetli olduğunu belirtti.  ZBEÜ olarak böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmanın getirdiği mutluluğun yanında farklı ülkelerden ve üniversitelerden araştırmacıları da sempozyumda ağırlamanın onurunu yaşadıklarını belirten Rektör Özölçer, sempozyuma katkı sunan tüm akademik ve idari personel ile sempozyuma katılım gösteren tüm araştırmacılara ve öğrencilere teşekkürlerini sundu.
ZBEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Geniş, enerji kaynaklarına sahip olduğu için Karadeniz’in stratejik öneme sahip şehri olan Zonguldak’ın jeopolitik konumuna da dikkat çekerek Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana çok mühim roller üstlendiğini belirtti. Sözlerini İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin tarihçesi ile vizyon ve misyonunu aktararak sürdüren Geniş, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen tüm katılımcılara, akademik ve idari personele teşekkür ederken her zaman desteğini gördüklerini belirttiği ZBEÜ Rektörü Özölçer’e ise şükranlarını sundu.
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve ZBEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yücel Namal dünyada yaşanan hızlı değişim ve dönüşümlerin sosyal bilimler alanında da gerçekleştiğini, özellikle yenilik ve çözüm odaklı yaklaşımların disiplinler arası bir biçimde ele alınarak değerlendirmesi açısından bu sempozyumun büyük önem taşıdığını belirterek sempozyumda ele alınacak farklı disiplinlerden çalışmaların gerek Zonguldak şehri gerek de Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi açısından çok kıymetli olduğunu belirtti. Farklı ülkelerden çok sayıda katılımcının yer aldığı sempozyumun “Kültür-Birey-Toplum” temasıyla gerçekleştiriliyor olmasının Türkiye Yüzyılı’nda muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma gayretiyle pekiştiğini sözlerine ekleyen Namal, akademik faaliyet ve çalışmalarda her zaman teşvik edici bir tutum sergileyen ve bu sempozyumda da büyük katkılarını sunan başta ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer olmak üzere sempozyuma destekte bulunan Kdz. Ereğli Belediyesi’ne, Zonguldak Kömür Jeoparkı’na ve tüm katılımcılara, akademik ve idari personele teşekkürlerini sundu.
Açılış konuşmalarının ardından sempozyum kapsamında konuşmacı olarak davet edilen Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Refik Turan, çocukken Uzun Mehmet ile ilgili bir kitap okuduğunu, dolayısıyla Zonguldak ile de çocukken tanıştığını belirterek sempozyum vesilesiyle Zonguldak’ta olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Sempozyumun düzenlenme kuruluna ve ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e teşekkürlerini sunan Turan, “Türk Tarih Akışı ve Tarih Bilinci” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Türklerin tarih sahnesindeki önemine ve kadim bir millet oluşuna değinen Turan, bu tarihin mimarları olan şehitleri anarak tarih bilinci ve tarih eğitiminin üzerinde önemle durmak gerektiğini belirtti.
Prof. Dr. Refik Turan’ın konuşmasının ardından ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Turan’a teşekkür belgesi takdim ederek kendilerini ZBEÜ’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Açılış konuşmalarının son bulmasının ardından sempozyum oturumlarla devam etti.