Polisi görünce kaçtı! Polisi görünce kaçtı!

Dövülerek öldürüldükten sonra cesedi yakıldığı iddia edilen, Kırat’ta bulunan kaçak maden ocağında çalışan 55 yaşındaki Afgan uyruklu Vezir Mohammad Nurtani için Göçmen Sendikaharekete geçti. Sendikanın konu ile ilgili bugün saat 19.00’da İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önü ve Ankara Olgunlar Madenci anıtı önünde eş zamanlı eylem gerçekleştireceği öğrenildi.
SENDİKADAN AÇIKLAMA
Cinayete kurban giden Afgan uyruklu madenci için eylem düzenleyecek olan Göçmen Sendikası girişimi şu açıklamayı yaptı:
“Kaçak maden ocağında katledilen ve cenazesi yakılan 55 yaşındaki Afgan işçi Nourtani’nin cenazesine de anısına da sahip çıkacağız. İşçi örgütlerine ve halkımıza açık çağrımızdır, bu vahşete sessiz kalmayalım!”
6 KİŞİ ADLİYEDE
Öte yandan Afgan uyruklu Vezir Mohammad’ın cinayet şüphelisi 6 kişi gözaltına alındı. Sorguları tamamlanan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında Zonguldak Adliyesi’ne getirildi. 
NE OLMUŞTU?
Zonguldak’ın Kırat Mahallesi Kocaosman Sokak’ta afgan uyruklu olduğu öğrenilen Vezir Mohammad yanmış halde bulundu. Cinayet şüphesinin olduğu olayın ardından geniş çaplı inceleme başlatıldı. 
ad
Alınan bilgiye göre, 10 Kasım Cuma günü öğle saatlerinde bölgeden geçen bir vatandaşın ihbarı üzerine, jandarma ekipleri olay yerine sevk edildi. Yolun kenarında bulunan ormanlık alanın girişindeki cesedin yakıldığı ve vücut kısmının kömür haline geldiği görüldü. 
Cumhuriyet Savcısının yaklaşık 2 saatlik incelemesinin ardından Afgan uyruklu olduğu öğrenilen Vezir Mohammad’ın benzin dökülerek yakıldığı da iddia edildi. 
Öte yandan, Afgan uyruklu şahsın kaçak ocakta geçirdiği kazanın ardından cinayet süsü verilmek için yakılmış olabileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Olayın ardından bölgedeki tüm ocaklar inceleme altına; olayla ilgili şüpheli 6 kişi de gözaltına alındı.

HABER MERKEZİ