Projelerini anlatan Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan adayı Şenol Toptan, kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını söyledi. Çatalağzı beldesinin en büyük ihtiyacının kentse dönüşüm  olduğunu kaydeden Toptan, “Yeniden Refah iktidarında, kentsel dönüşümde rantı durdurup, adaletli paylaşımı önceleyeceğiz” dedi. 
Milli Görüş Belediyeciliğinin halkın refahını düşündüğünü vurgulayan Şenol Toptan, “Kentsel dönüşüm uygulaması, Kısa vadeli şahsi rant ve menfaatlere kurban vermeyeceğiz. Yüz yıl sonrasını düşünerek şehirlerimizi planlayacağız. Yaşanabilir şehirler inşa etmenin temel prensibi rant, menfaat, yolsuzluk değil, bir arada mutlu yaşamaktır. Halkımızın geleceğini ciddi şekilde olumsuz etkileyeceği açık olan bu uygulama, kentsel dönüşümden ziyade rantsal dönüşüme gitmekte, vatandaşın hem elindeki evi alınmakta hem de aşırı borçlandırılarak geleceği karartılmaktadır. Şehirleri insanlar, insanları da şehirler inşa etmektedir. Şehirlerin inşa edilme tercihi ve anlayışı insanların kimliğini, şahsiyetini ve yaşam alışkanlıklarını belirlemede etken rol almaktadır. Kentsel dönüşümde amaç rant olmaktan çıkarılarak bölgede yaşayanların yaşam kalitesinin artırılması ve şehir kimliğinin korunması olacaktır. “Riskli Alan” kavramı, adalet ve hakkaniyet ölçülerine göre yeniden tanımlanacaktır. Kentsel dönüşümde riskli alanlarda yaşayanların, mahalli yönetimlerin, STK ve meslek odalarının sürece katılmasını sağlayacağız. Şehirlerin geleceği, medeniyetin geleceği olarak ele alınmak suretiyle mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini ve geleneksel mimari kültürümüzü koruyacak ve geliştireceğiz. Şehirlerin imarında ve dönüşümünde kültürel farklılıkları göz önünde tutarak insani, kültürel ve evrensel hassasiyetleri gözeteceğiz. Kentsel dönüşümde, tarımsal arazileri heba etmeden yatay şehirleşme planlamasına özen göstereceğiz.
Ahlaki ve manevi açısından da şehrin, arsanın ve toprağın rant unsuru olmaktan çıkarılmasını sağlayacağız. Rantın önüne geçmek için kentsel dönüşüm alanlarında ve diğer alanlarda fiyat denetim mekanizması geliştireceğiz.  Şehirlerde en uygun yükseklikte yatay şehirleşmeyi yaygınlaştıracak, iyileştirme projelerini uygulayacağız. “Sosyal Devlet Projesi” anlayışıyla, evi olmayan en alt gelir düzeyindeki ailelere her yıl belirli sayıda sosyal konut yapacağız” diye konuştu.

Hayrettin Uzun hayatını kaybetti Hayrettin Uzun hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ