Bayram öncesi mezarlıklar temizlendi Bayram öncesi mezarlıklar temizlendi

Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Zonguldak, Bartın ve Karabük ormanlarında 2020 yılından buyana bölge de kestane ormanlarında görülmeye başlanan Dryocosmus kuriphilus - Kestane Gal Arısı ile savaşmak için ürettiğimiz yararlı yırtıcı Torymus sinensis’ler Kurucaşile ve Ulus'ta salındı.
Bartın İli Kurucaşile ve Ulus İlçesindeki kestane ormanlarında görülen gal arısıyla mücadele kapsamında Gökçebey Orman Zararlılarıyla Mücadele Laboratuvarımızda ürettiğimiz 600 adet Torymus sinensis Kurucaşile ilçesi Yeniköy'de Kurucaşile Kaymakamı Eda Sel, Kurucaşile Belediye Başkanı Uğur Güneş, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız, Bartın İşletme Müdürü ve İlçe protokolünün katılımıyla ve Ulus İlçesi Kirsinler ve Dibektaş köylerinde ise 600 adet Torymus sinensis zararlılının etkili olduğu alanlarda salımı yapıldı.
Doğada biyolojik denge için faydalı böcek popülasyonu yeterli sayıya ulaşıncaya kadar kestane gal arısının yoğun zarar yaptığı bölgelerde faydalı böcek salımına devam edileceği ifade edildi. (Cevdet AKGÜN)

Editör: Eren Aşkar