İŞTE O AÇIKLAMA
“Zonguldak-Gelik Bölgesinde 07. 02. 2024 tarihinde özel bir maden şirketi tarafından rodövans yöntemiyle üretim yapılan bir ocakta saat 21.00 civarında +105 kotunda ana yolda tamir-bakım (tarama) faaliyeti yürütülürken meydana gelen göçükte kalan 2 işçiden biri (Erdem Yıldız) sağ olarak kurtarılırken diğer maden işçisi (Murat Çetinkaya) hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden işçimizi sevgi ve saygıyla anarken ailesine, yakınlarına ve madencilik camiasına başsağlığı, yaralı olan işçimize de acil şifalar diliyoruz.
Madencilik, bilgi birikimi ve kültür gerektiren riskli bir sektördür. Özelleştirmeler öncesi sektöre deneyimli eleman yetiştiren ve bir okul niteliğinde olan kamu kurumlarının birer birer özelleştirilmesi ya da TTK’da olduğu gibi küçültülmesi bu kültürün ve deneyimin yok olmasına neden olmuştur.
Bu sorunlara ek olarak ucuz emek, güvencesiz çalışma koşulları ve mesleki bağımsızlığın yok edilmesi meslektaşlarımızın ya ölümüne ya da sanık olarak yargılanmalarına neden olmaktadır.
Yaşadığımız ve yaşayabileceğimiz ölümlerin sorumlusu maden mühendisleri, iş güvenliği uzmanları ve daimî nezaretçiler değil mevzuatın ve bilimin gerektirdiği önlemleri almayanlar ile maden mevzuatını yapboz tahtasına çeviren siyasi iktidar ve liyakatsiz bürokratlardır.”

Vali Osman Hacıbektaşoğlu önemli açıklamalarda bulunuyor Vali Osman Hacıbektaşoğlu önemli açıklamalarda bulunuyor

HABER MERKEZİ