Bugün devrim yaptık! Bugün devrim yaptık!

1 Mayıs Tertip Komitesi, basın açıklamasında, çarşamba günü Zonguldak programı ile ilgili bilgi verdi. Basın açıklamasında ilk olarak konuşan, TMMOB Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, “1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününü, çarşamba günü Zonguldak'ta. Bu alanda kutlamak üzere toplantılar yaptık ve gerçekleştirdik. Bugün de biraz önce yaptığımız değerlendirme sonucunda tüm Zonguldak halkını bu 1 Mayıs kutlamalarına katılmaya davet ediyoruz. Ben öncelikle bu çağrıyı yapıyorum. Birlik, mücadele ve dayanışma içinde bu günü kutlayacağız. Tüm tedbirlerimizi aldık.” dedi. 

Genel Maden işçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Emek ve Demokrasi Platformu olarak bütün önlemlerimizi aldık. Hazırlıklarımız tamam. 1 Mayıs'ımızı coşkulu bir şekilde Zonguldak'ta inşallah hep beraber sizlerle kutlayacağız. Oradan Zonguldak miting alanına Ay Yıldız Kavşağı üzerinden hareket edeceğiz. 12.30'da da miting alanında olacağız. Saat 13'te Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve 1 Mayıs Marşı ile programımız devam edecek. Devam eden süreçte, saat 13.30 gibi konuşmacılar sahneyi alacak ve programımızın sonunda yerli sanatçılarımızdan grup Desendra sahne alacak ve 1 Mayıs'ımızı coşkulu bir şekilde hep beraber kutlayacağız. Tabii, buradan sizlere söylemek istediğimiz 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde herkesi meydanlara bekliyoruz. Çünkü bu 1 Mayıs bizim için özel. Burada sesimizi yükseltebileceğimiz alanlar. Bu alanlarda hep beraber olursak, Emek ve Demokrasi Platformu olarak buna katkı sağlayıp sesimizi yükselteceğiz. Bizlerle beraber olacak ve coşkulu bir şekilde inşallah halkımızla beraber olacağız.” dedi. 

1 Mayıs’ta TÜRK-İŞ’in Bursa’da düzenleyeceği programa katılım sağlayacaklarını söyleyen Başkan Yeşil, “Genel Maden-İş Sendikası, Türk İş çatısı altında bir sendika. Türk İşimiz bu sene Bursa'da 1 Mayıs'ta düzenleyecek. Bizim şahsımızın burada olması önemli değil. Bizim iş yeri temsilcimiz bile Genel Maden-İş Sendikası'nı temsil eder. İki yöneticimiz burada, genel merkez yöneticimiz burada, Emek ve Demokrasi Platformuna katkı verecek. Onlarla beraber olacak. Bizim burada yokluğumuzu hissettirmeden coşkulu bir şekilde 1 Mayıs'ı kutlayacaklar.” dedi.