Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)İl Teşkilatı bugün madenci anıtında basın açıklaması yaparak vatandaşları Ankara’da yapılacak mitinge davet etti.

Madenci anıtında yapılan basın açıklamasında, Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Devrim Dural, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Merve Kır ve partililer katıldı.

Kapuz Plajı’nda ‘kumar’ partisi! Kapuz Plajı’nda ‘kumar’ partisi!

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Devrim Dural, “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız.
 Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”amahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız.
 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeyeçalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız.
 “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dilegetirmek için aranızdayız.
Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar edenemekli Hasan Amca için buradayız.Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük birnimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 binTL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp,“Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler.
 Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler.En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım.
Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’daortalama emekli maaşı 2 bin avronu üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olanemekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro.
Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip eniyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimizHasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşıkyıkıyor.Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!
Değerli basın mensupları,
 Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstüyoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünüharcadıkları halde asgari gıda- enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir!Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız.”Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor”diyeceğiz.En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynıseviyede olana dek mücadele edeceğiz.Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücretdüzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.
 Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz.Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz.”

Aytaç Öztürk

Editör: Bilge ÖZKUL