İŞTE O YAZI:

Aslında her şey hazır.

Halkın kafasına bu zaten yerleşmiş durumda. Bu konuda uzun zamandır sosyal medyada görseller yayınlıyoruz.

Gazipaşa Caddesi araçsız yaya trafiğine açılması , artık uygun.

Zemin iyi.

Türkiye’nin dört bir tarafında artık prestij caddeleri yapılıyor. Zonguldak’ın neden olmasın ?

Ayyıldız kavşağından ,valilik birasına kadar Türkiye'nin prestij caddelerinden biri olmaması için hiç bir neden yok.

Gazipaşa caddesi , İstanbul İstiklal caddesi olabilir.

Tek yapılması gereken;

Cadde trafiğe kapatılacağı için arka tarafta Eczaneler Sokağı olarak bilinen Tahir Karauğuz Sokağının trafiği bağlantı sorunu çözülmesi. Bunun için de bu sokağı ana caddeye bağlamak. Sokağın Valilik Binası karşısında bir binalık yerin (kuru yemişçi) açılması ile gerçekleşmesi mümkün.

Trafik Valilik Binasından Soğuksu ve Üzülmez Bölgesine, Uzunmehmet Caddesi üzerinden çift gidiş geliş sağlanması da bu caddede ki genişlik uygun. Gerekirse otobüs durakların olduğu yol gidiş , Uzunmehmet Caddesi geliş için kullanılabilir.

Ana caddenin etrafında park alanları (Katlı Otopark) yapılması da bir başka çözüm olacaktır.

Hatta bugün Gazipaşa Caddesinde trafik akışı , asıl trafiği kilitleyen yer konumunda. Caddenin araç yolunun dar olması , trafiğin kilitlenmesinin nedenlerinden biri. Zaten mevcut durumda Valilik Binası ile Kadırga Yokuşu arası “gidiş gelişli “ bir yol. Bu yolun Soğuksu istikametine gidiş gelişli şekilde devam etmesi , hiç bir şeyi etkilemez. Dükkanların mal alış verişlerinde iki tarafta bulunan sokaklardan rahatlıkla sağlanabilir.

Böylelikle Gazipaşa Caddesi trafikten arındırılmış , restoranların masaları ,sandalyeleri dışarı kurulmuş, alışveriş merkezlerini de canlandıran bir cadde duruma dönüşecektir.

Türkiye’nin artık bir çok caddesinde uygulanan ,trafiğe kapalı alan boyunca bedava İnternet sağlanması , fiber İnternet kullanımı ,insanları caddeye çekmenin de diğer nedeni olacaktır.. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş. “İnternete erişim hakkının temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz” diyor. Başkentte ücretsiz wi-fi hizmetinin verildiği meydan sayısı 27, köylere bile artık bedava internet sağlanıyor.

Hemşireler Valinin huzurunda Hemşireler Valinin huzurunda

Böyle bir değişimi talep edemiyorsak , biz neden belediyeye başkanı seçiyoruz ki ?

Başkan Tahsin Erdem bunu gerçekleştirebilir ise, 2029'da yapılacak seçimleri de garantiler.

O halde bir şey daha ;

Valilik kavşağında yürüyen merdivenli üst yaya geçidi ile limana bağlantı yapılarak , yayaların kesintisiz liman arkasına kadar hiç araç trafiğine takılmadan dolaşımı sağlanabilir . Hatta Zonguldak’ın simgesi haline gelen “şimendifer “ maket olarak caddeye kurulabilir.

Trafikten arındırılmış bu caddemizde kent kimliği yaşatılması da sağlanmış olur.

Zonguldak 100 yaşında .1924 yılında il oldu.

100.yıl anısına .

Ne güzel olmaz mı ?

Bir 15 kişi, sokak ve şunu diyen bir yazı '火 Hayati Yılmaz Gazipaşa "prestij" Caddesi Hızlı FİBER Internet GAZİPAŞA CADDESİ Zonguldak'ı n Prestijli Caddesi' görseli olabilir

HABER MERKEZİ