Rektör Özölçer mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Toplumların ekonomik kalkınma düzeyinde büyük bir paya sahip olan işçi ve emekçilerin ortaya koydukları değerler, alın terinin kıymeti ifadesi ile tüm dünyaya sirayet etmiştir. İşte bu düşünceyle beraber emeğiyle elde ettiği helal kazancın, aile ve milletinin geleceği için sağladığı katkının çabasında olan milyonlarca emekçinin mücadelesi paha biçilemez bir değerdir.

Helal kazanç elde etmek için çabalayan ve iş hayatının her alanında büyük bir özveriyle çalışan işçi ve emekçilerimizin emeğinin karşılığına binaen, Peygamberimizin ‘İşçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz’ sözünü düstur edinmenin de bilincinde olmalıyız.

Güçlü Türkiye yolunda eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye her alanda ülkemizin kalkınma süreci ile birlikte geleceğimizin ve gelecek nesillerimizin yarınları için dişini tırnağına katarak gece gündüz demeden çalışan işçilerimizin bu müstesna günü, dayanışmanın ve kardeşliğin bir simgesidir. Özellikle emeğin başkenti olan şehrimiz Zonguldak, yetiştirdiği on binlerce kahraman madenci kardeşimizle gerek şehrin refaha erişmesinde gerek vatanımızın kalkınmasında ve gerek doğal afetlerde gösterdikleri üstün mücadelelerle milletimizin umudu olmuştur. Şehrimizin ve ülkemizin ekonomik gelişmesine canla başla çalışarak katkı sunan maden işçilerimizle beraber bütün emekçi kardeşlerimizin bu anlamlı günü, cennet vatanımızın her bir köşesinde olduğu gibi emeğin ve alın terinin başkenti Zonguldak için de apayrı bir önem arz etmektedir.

Bekir Kaya’nın acı günü... Bekir Kaya’nın acı günü...

Bu duygu ve düşüncelerle başta Üniversitemiz mensuplarının olmak üzere aziz ülkemizin bütün işçi ve emekçilerinin, vatanımızı müreffeh bir geleceğe taşıdıkları Türkiye yüzyılında, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü canı gönülden kutluyor; aileleriyle birlikte kendilerine sağlık ve afiyet içerisinde mutlu bir yaşam diliyorum.”