Stres, yanlış saç bakım ürünleri kullanımı ya da seboreik dermatit veya atopik dermatit gibi nedenler saç derisi sağlığını olumsuz etkiliyor. Egzama, kepek ve kaşıntı gibi sorunlarla mücadele etmek için mutlaka bir uzmana danışmak gerekiyor. Ancak doğal yollarla da saç derisi sağlığını iyileştirebilmek mümkün. Özellikle doğal yağların doğru kullanımı sağlıklı saç derisine sahip olmaya yardımcı olabiliyor.

Zayıflama uğruna yapılan gizli tehlike! Zayıflama uğruna yapılan gizli tehlike!

Saç egzaması, genellikle kafa derisinde kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve bazen deri döküntüleriyle karakterize olan bir cilt durumudur. Egzama, ciltteki iltihaplanma ve hassasiyetle ilişkilendirilir. Kafa derisindeki egzama genellikle seboreik dermatit veya atopik dermatit gibi altta yatan nedenlerden kaynaklanır.

Seboreik Dermatit: Bu tür egzama genellikle yağlı bölgelerde, özellikle saçlı deride, kaşların arasında ve kulak arkalarında ortaya çıkar. Pullanma, kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösterir.

Atopik Dermatit: Bu, genellikle genetik faktörlerle ilişkilendirilen kronik bir cilt durumudur. Kafa derisinde de dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı, kızarıklık, kabarcıklar ve kuru ciltle kendini gösterebilir.

Kontakt Dermatit: Kafa derisine temas eden bir maddeye karşı alerjik bir reaksiyon sonucu oluşabilir. Şampuan, saç boyası veya diğer kozmetik ürünler bu tür reaksiyonlara neden olabilir.

Numuler Dermatit: Bu tip, genellikle disk şeklinde kırmızı, pullu lezyonlarla karakterizedir ve saç derisi de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.

Kaynak: Haber Merkezi