19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle binlerce öğrenci ve vatandaş Karaelmas Kemal Köksal Stadı’na akın etti. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel  günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 
Yüksel yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Milletimizin tarihinde büyük bir geleceğin ilk adımı ve başlangıcı olan; Türk gençliğinin özgürlük ve bağımsızlık sevdasını temsil etmesi nedeniyle ölümsüzleşen 19 Mayıs’ ın, 105. yılında sizleri burada görmenin mutluluğu içerisinde, hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Hoş geldiniz! Sevgili Gençler,
Milletlerin geçmişinde onların kaderini değiştiren, köklü bir değişim ve gelişime yönelten önemli olaylar ve tarihler vardır. Bu olay ve tarihler eğer büyük bir inkılabın, parlak bir geleceğin hareket noktası, başlangıcı olabilmişlerse, gittikçe önem kazanır ve o milletin hafızalarında ölümsüzleşir. 19 Mayıs 1919 bizim için sadece bir tarih değil, bizleri yok etmek isteyenlere karşı bir direnişin adı, kurtuluşumuzun başlangıcı ve yok edilemeyeceğimizin kanıtı olarak şanlı tarihimizin altın sayfalarına yazılmıştır.
Milli mücadelemizi başlatan, milletimizi tam anlamıyla bağımsızlaştıran, büyük bir gelişim, çağdaşlaşma ve demokratikleşmeye sevk edecek bir sürecin başlangıcı olan Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tüm milletinin bir olduğu birçok kahraman sayesinde kazanılmıştır. “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolası ile çıktığımız bu yolda kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk demeden canlarımızı verdik. Anadolu’muzun bağrına nice kefensiz şehitler koyduk. Canımızı vatan uğruna aç, susuz demeden serdik. Çünkü bizler; Vatan ve millet sevgisini Mete Han’dan, savaş meydanlarındaki korkusuzluğu Atilla’dan, inanç ile yola çıkmayı Alparslan’dan, cesareti Yavuz’dan, çalışkanlığı ve idealistliği ise Mustafa Kemal’den öğrendik. Ve şimdi bizlerin; onların bugünkü temsilcisi olan siz gençlerimizin, bağımsızlık meşalesini gelecek kuşaklara aktaracağınıza ve daha güçlü bir ülke inşa edeceğinize olan inancımız tamdır. 
Sevgili Gençler,Dünyada gerçekleşen olayları ve gelişmeleri doğru değerlendirip, ona göre yol haritaları çizebilmek için; daha çok okuyan, sahip olduğu bilgiyi sorgulayan, yeteneklerini geliştiren, teknolojik yeniliklere ve değişimlere açık olan, olayları ve gelişmeleri geniş bir perspektif ile değerlendirebilen gençler, değişimin ve gelişmenin en önemli anahtarı olarak yarınlarımıza ışık tutacak, geleceğimizin garantisi, birlik ve beraberliğimizin vazgeçilmezi olacaktır. Yarının Türkiye’si, sizlerin çalışmalarınızda gösterdiğiniz çabalar ile şahlanacaktır. 
Değerli arkadaşlarım, Bizler Adalet, Hak Ve Merhameti Esas Alan, Büyük Medeniyetler Kurmuş, İnsanlığa Örnek Şahsiyetler Yetiştirmiş Bir neslin torunlarıyız.
Bizler Tarihe Yön Vermiş Muhteşem Bir Geleneğin Varisleriyiz. Semalarında Ezanların Çınladığı, Ufuklarında Al Bayrağın Dalgalandığı Özgür, Bağımsız Ve Güçlü Bir Ülke Olarak Milli Mücadelemizin 105. Yılında ilk günkü heyecanla hep birlikte geleceğe koşalım.
Bu yıl il oluşunun 100. Yılını kutladığımız kadim şehir Zonguldak’ ımızda Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Son yıllarda çok büyük yatırımlar gerçekleştirildi. Başta sayın valilerimiz, Milletvekillerimiz, İl Başkanlarımız olmak üzere, Bu tesislerimizden çocuklarımız, gençlerimiz ve vatandaşlarımızın faydalanabilmesi için gece gündüz demeden var gücüyle çalışan tüm mesai arkadaşlarıma, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için hiçbir fedakarlıktan kaçmadan görev yapan , tüm faaliyetlerimizde her zaman yanımızda olan Emniyet ve Jandarma Teşkilatımıza, çocuklarımız ve gençlerimizin daha iyi yetişmesi için özveri ile çalışan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Sağlık Müdürlüğümüze ve tüm paydaş kurumlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum.
Bugün bu bayramı coşku ile burada kutlamak için özveri ile çalışan mesai arkadaşlarımız, komitede görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenlerimiz ile çok kıymetli öğrencilerimizi bizimle buluşturan öğretmenlerimize canı gönülden teşekkür ederim.
Bu duygu ve düşünceler ile Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Mücadelemizin tüm kahramanlarını ve şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyor, bugün ve yarınlarımızın tek ve en büyük güvencesi olan siz değerli gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum.”dedi
Hakan Yüksel’in konuşması sonrasında bayram coşkusu halk oyunları, jimnastik, tekvando ve çeşitli spor dalında eğitim gören sporcuların gösterdiği gösteri ile son buldu.   
Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına ise Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Muharrem Avcı, Ahmet Çolakoğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Zonguldak Gençlik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, Amelebirliği Başkanı Veli Köktürk, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, İl Millî Eğitim Müdürü Osman Bozkan, CHP İl Başkanı Devrim Dural, İYİ Parti İl Başkanı Erdal Gülay, MHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, Zafer Partisi İl Başkanı Oğuzhan Turhan, TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz, Esnaf Odası Başkanı Muharrem Coşkun, okul müdürleri, öğretmenler, binlerce öğrenciler ve vatandaş katıldı.
Haber: Selçuk KOÇAKLI

Kurbanlıklar dağıtılıyor Kurbanlıklar dağıtılıyor

Editör: BBG Begüm