Başkanlar köyde Hıdırellez şenliğinde Başkanlar köyde Hıdırellez şenliğinde

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nden çıkışı yapılan hurdaların Anadolu Meslek Lisesi’ne girişinin yapılmadığı iddia edildi.
HURDALARIN ÇIKIŞI VAR GİRİŞİ YOK
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde 10 yönetici hakkında usulsüz gönderilen hurda konusunda soruşturma başlatıldı.
Hurdakablo, demir bağları, pirinç malzeme ve tüm döküm hurdaları TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü 2015 yılından itibaren tüm hurdaları Anadolu Meslek Lisesi’ne göndermeye başladı. Hurdaların TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nden çıkışı yapıldı ancak Anadolu Meslek Lisesi’ne girişleri yapılmadı. İhbar 2022 yılında geldi.
Olay üzerine Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.
Soruşturma sonucunda Anadolu Öğretmen Lisesi’nde 2 öğretmen açığa alındı. Anadolu Meslek Lisesi Dökümhane Şefi Süleyman Kalafat hakkında ‘hurda yolsuzluğu’ sebebiyle adliye ceza mahkemesinde dava açıldı. 
Yolsuzluk olayının yaşandığı dönemde TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’ydu. 
Gazeteci Ali Ayaroğlu’nun edindiği bilgiye göre Kazım Eroğlu yolsuzluk dosyasını hasıraltı etti. Eroğlu’ndan sonra göreve  gelen Muharrem Kiraz teftiş kuruluna talimat verdi. Dosyayı tekrar açtı.
Başta Müessese Müdürü Murat Köseoğlu, Müessese Müdür Yardımcıları, İşletme Müdürleri ve toplam 10 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.
Hakkında dava açılan Anadolu Meslek Lisesi Dökümhane Şefi Süleyman Kalafat, TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu, her iki ismin yakın akraba oldukları öğrenildi. 
Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan söz konusu olaya ilişkin konuştu.
“Bu olay ben gelmeden önce yaşanmış bir olaydır. Biz yasal olarak ne yapılması gerekiyorsa yaptık. Gerisi adliyenin işidir” dedi. TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz da soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Bu nedenle açıklama yapmasının mümkün olmadığını ifade etti. 
Kaynak: HALK TV / ALİ AYAROĞLU