Kır mesajında;

"Gazetecilerin 212 Sayılı Basın Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutladığı 10 Ocak, artık ne kutlama ne de dayanışma günü. Gazetecilerin mesleklerini yapamaz hale gelmesi, baskı rejiminin en açık göstergesidir.

Türkiye Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 180 ülke arasında 165. sıradadır. Gazetecileri etkilemeyecek denilen ‘Dezenformasyon Yasası’ olarak bilinen yasanın kabulünün üstünden bir yıldan fazla bir süre geçti. Yasa kabul edildiğinden bu yana ‘dezenformasyon’ kapsamında 33 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. 2023 yılında 280 basın emekçisi yargılanırken, cezaevlerinde tutuklu bulunan gazeteci sayısı 57 oldu.

Öte yandan birçok gazeteci işten çıkarılıyor ya da istifa etmek zorunda bırakılıyor. Basın kuruluşları ise yaptıkları haberler nedeniyle yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalıyor. RTÜK ve Basın İlan Kurumu iktidarın sopası haline gelmiştir.

Şeffaf ve güvenilir bilgiye erişim demokrasilerde hayati öneme sahiptir. Özgür basın ve ifade özgürlüğü, çoğulcu, çağdaş ve katılımcı demokrasinin ana unsurlarındandır. Bu özgürlüklerin olmadığı bir toplum bağımsız olamaz ve gelişemez. Bu nedenle bunlar sadece gazetecilerin değil tüm toplumun sorunudur. Basın mensuplarının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde Hasan Fehmi Bey'den Uğur Mumcu'ya, Sebahattin Ali'den Abdi İpekçi'ye, Hrant Dink'e kalemi kırılan tüm gazetecileri saygıyla anıyor, her türlü zorluğa göğüs gererek, baskılara boyun eğmeyerek mesleğini icra eden, halkın haber alma hakkını, kamu yararını gözeten tüm basın mensuplarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum." dedi.

HABER MERKEZİ

Deryal Yönder sonsuzluğa uğurlandı... Deryal Yönder sonsuzluğa uğurlandı...