Bu dönem “Koronavirüs” (Covid-19) salgınının yeniden kendini göstermesinin yanı sıra “influenza” ve “Grip”in de birleşmesiyle, salgının 3 koldan harekete geçtiği ifade ediliyor.

Çoğunluğu çocuk olmak üzere her yaş grubundan vatandaşta etkisini gösteren salgın nedeniyle, İlçedeki devlet Hastanesinde Acil, Yoğun bakım ve bağlı servislerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

AK Parti'den İstifa Edip İYİ Parti'ye katıldı AK Parti'den İstifa Edip İYİ Parti'ye katıldı

Hastanede hizmetin aksamaması için çaba gösterilirken, zaman zaman kuyruklar da oluştuğu gözlendi.

ÖZEL HASTANELER DE FARKLI DEĞİL

Aynı durum İlçe merkezindeki 2 özel hastanede de geçerli.

Özel Echomar Hastanesi ve Özel Ereğli Anadolu hastanesinin açil bölümlerine gelen hastaların hemen hemen tamamı söz konusu salgına dayalı şikayetler bildirirken, “112 Acil” ambulansları ise adeta hastanelere hasta yetiştirme yarışına girdi.

Diğer yandan, salgına yakalandığını fark etmesine rağmen hastaneye gitmeyip, evinde tedaviyi tercih eden vatandaş sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

Bu tür hastalar ise gerek hastalıklarının başkalarına bulaşmaması, gerekse hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle alınabilecek belirli ilaçlar ve doğal bitkisel ürünler ile hastalıklarını geçirmeye çalışıyor.

MASKE YENİDEN GELİYOR MU?

Öte yandan, ülke genelinde yaygınlığı artan salgın, ‘maske kullanımını’ yeniden gündeme getirdi.

Özellikle Çin ve Japonya gibi ülkelerde halen yüksek oranda devam eden maske kullanımının, Türkiye’de, dolayısıyla bölgede de yeniden gündeme gelebileceği ifade ediliyor.