Zonguldak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103'üncü yıldönümünde Zonguldak Valiliği önünde kutlama programı düzenlendi.

Programa, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Maummer, Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Garnizon Komutanı ve Karadeniz bölge Komutanı tuğamiral Niyazi Ünal, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç. ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmailnHakkı Özölçer, Gaziler, siyasi partilerin temsilcileri, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Tahsin Erdem’in Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunarak şanlı bayrağımız göndere çekildi.

67 Ağaç türü özel gözleniyor 67 Ağaç türü özel gözleniyor


Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem’de, “Zonguldak, alın terinin, emeğin, birlik ve beraberliğin şehri. Yeşili ile mavinin eşsiz uyumu, deniziyle doğanın bir tutku olduğu, kültürü ve tarihi ile Batı Karadeniz'in incisi. Her geçen gün gelişen, değişen, yenilenen ve Enerji Üstü olan kentimiz. Öyle kıymetli ve güzel bir şehirde yaşıyoruz ki, Türkiye Cumhuriyet'inin ilk vilayeti olan, Türk sanayisine uzun yıllar yön vererek lokomotif rol görevi üstlenmiş, kuruluşundan bugüne ekonomisiyle yüzbinlerce hemşehrimize ekmek kapısı olmuş ve şimdide enerji üssü olma vasfıyla tüm Türkiye'ye güç vermeye hazır bir şehirdir. Tam 103.yıl önce ise bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Fransız işgalinden kurtarılan şehrimiz, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra vatan topraklarının işgali sırasında taşkömürünün önemini bilen Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Zonguldak halkının, milli birlik ruhu karşısında Fransızlar, 21 Haziran 1921'de şehri terk etmişlerdir. Zonguldak, 1 Nisan 1924'te vilayet olmuş ve 'Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il' olma unvanını almıştır. Emeğin ve emekçinin başkenti ilimizin, taşında-toprağında alın teri emek ve mücadele vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilimizi ziyareti sırasında ifade ettiği gibi; 'Zonguldak'ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak'ta o kadar çok kıymetlidir." dedi.

Konuşmanın ardından şiirler okundu halkoyunları gösterileri sunuldu.

Kaynak: Haber Merkezi