Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural, kaçak ocakça çalışan ve öldürülen Afganlı Vezir Mohammad Nourtani’n  ölümü hakkında açıklama yaptı.  
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Devrim Dural şu ifadelere yer verdi;

“Gün geçmiyor ki maalesef şehrimizde kaçak bir maden ocağı olmasın ve o madende bir can kaybı olmasın.

Bilindiği üzere son yıllarda kaçak maden işletmeciliği büyük oranda artış göstermiştir.  Denetim dışı ocaklarda her yıl yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte ve ölümlerin üstü örtülmektedir. Hiçbir resmiyeti ve çalışma güvenliği olmayan kaçak ocaklarda artık maliyeti daha düşük olan, yurda kaçak olarak girmiş veya göçmen olarak yaşayan yabancı uyruklu işçiler çalıştırılmaya başlanmıştır.

İşyerinde hırsızlık ihbarı: Polis olay yerinde! İşyerinde hırsızlık ihbarı: Polis olay yerinde!

Denetimsizliğin getirdiği son nokta; Afganistan uyruklu işçi  Vezir Muhammed Nourtani, 9 Kasım günü, kaçak maden ocağında ölmesidir. Bu ölüm bir vahşettir. Türk vatandaşlarının canlarının hiçe sayılması yetmezmiş gibi şimdi bir de yabancı uyruklu vatandaşların yaşama haklarının görmezden gelindiği açıktır. “Nasılsa yabancı uyruklu kimsesi yoktur, ört pas edilir ortaya çıkmaz“ diye düşünülerek hiç çekinmeden bir insanın canına kıyılmıştır.  Bu durum, Devletin maden ocakları üzerinden elini çekmesi neticesinde gelen denetimsizliğin son boyutudur.

Vahşice işlenen bu cinayet bir kez daha Zonguldak kömür havzasındaki vahşi sömürü çarklarının nasıl işlediğini ve ülkemizde yaşayan mültecilere dayatılan şartları açıkça şekilde ortaya koymuştur.

Netice itibari ile işçi canının kıymetsiz, göçmen işçinin canının daha da kıymetsiz oldugu bir kez daha ispat bulmuştur.

Kaçak ocaklarda işçiler, Hiçbir iş güvenliği olmadan, insan hakları tamamen ihlal edilerek çalıştırılmaktadır. Kaçak maden ocaklarına göz yuman herkes; ocaklarda yaşanan cinayetlerin müşterek failidir.

Nourtani cinayetinin geçmiş dönemde üzeri örtülen kaçak ocak cinayetleri ile aynı sonu paylaşmaması adına tüm sorumlular tespit edilip yargılanana kadar mücadele edeceğimizi, konuyu yakından takip edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyor, vefat eden Vezir Muhammed Nourtani’ye Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz. “

GİZEM ERSES