Öğrenciler, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, 15 Temmuz Millet stüdyosu, TRT Haber ve Spor kanallarının stüdyo ve rejisini gezdiler. TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi'nde öğrenciler, ülkemizde Mustafa Kemal Atatürk'ün teşviki ve desteği ile 1927 yılında radyo yayınıyla başlayan yayıncılığın yaklaşık 100 yıllık yolculuğuna tanıklık ettiler. Radyo televizyon yayıncılığının ilk yıllarından itibaren tarihi ve milli değeri olan ses, görüntü, yayın ve kayıt cihazlarını ve Atatürk'ün milletimize seslendiği mikrofonu yakından inceleme şansına sahip olan öğrenciler heyecanlarını gizleyemediler.

ZBEÜ'de opera gecesi! ZBEÜ'de opera gecesi!

TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı'nda, Türkiye' de kamu yayıncılığı tarihi, kamu yayıncılığının önemi ve temel ilkeleri hakkında bilgi alan öğrenciler, TRT Akademi biriminin gerçekleştirdiği “Dijital İletişim” konulu program için röportaj verdiler.

TRT Spor ve Haber kanalının stüdyosunda canlı yayın öncesi dekor, kamera ve ışıkları yakından gördüler ve daha sonra canlı yayını rejiden takip ettiler. Rejisinde yüksekokulumuz RTV Programcılığı mezunu TRT personeli ile karşılaşan öğrencilerimiz, TRT için staj ve iş başvurusu hakkında da bilgi aldılar.

Derslerde öğrendikleri mesleki bilgileri uygulamalı olarak görme şansına sahip olan öğrenciler, TRT personelinin yakın ilgisi ve verdikleri bilgiler için teşekkürlerini sunarak kurumdan ayrıldılar.

Editör: Eren Aşkar