Demokrasi ve Eşitlik Partisi’nin (DEM) aslen Zonguldak Çaycumalı olan milletvekillerinden Özgül Saki ve diğer bir DEM Parti Milletvekili Kezban Konukçu ile birlikte İstanbul’da Haliç üzerinde kurulu bulunan Atatürk Köprüsü’ne LGBTİ+ aktivistlerle dayanışmak için dev trans bayrağı astı.

10. Trans Onur Haftası, tüm yasaklara rağmen İstanbul’un farklı ilçe ve semtlerinde “Faili Devlet” temasıyla bugün kutlanmaya başladı.

bianet'ten Tuğçe Yılmaz'ın haberine göre, LGBTİ+’lar Okmeydanı Köprüsü ve Mecidiyeköy’de metrobüs durağına trans bayrağı astı.

Ayrıca DEM Parti vekilleri de Haliç'te bulunan Atatürk Köprüsü'nden trans bayrağı dalgalandırdı.

Kadıköy'de 2 gözaltı

Şu ana dek Kadıköy’den iki trans aktivist gözaltına alındı. Aktivistlerden biri, oturduğu kafeden sivil polisler tarafından gözaltına alındı.

10. Trans Onur Yürüyüşü Komitesi, gözaltıları şöyle duyurdu:

“10. Trans Onur Yürüyüşü Günü’nde bugün iki arkadaşımızın sokakta gözaltına alındığı bilgisini aldık. Arkadaşlarımızdan birinin oturduğu cafe’den alındığı, polis aracı yerine beyaz sivil bir araca bindirilerek götürüldüğü bilgisine sahibiz. Arkadaşlarımızın takibindeyiz.”

Trans bayrağı Haliç'e dalgalandı

Kapuz Plajı’nda son durum: İşte yanıtı Kapuz Plajı’nda son durum: İşte yanıtı

DEM Parti İstanbul Milletvekilleri Özgül Saki ve Kezban Konukçu, LGBTİ+ aktivistlerle dayanışmak için Haliç’teki Atatürk Köprüsü’ne dev trans bayrağı astı. (Sosyal Medya)

Kaynak: Sosyal Medya