Emekli promosyonunda son tablo! Emekli promosyonunda son tablo!

ABD enflasyon verisi tahvil fiyatlarında yükselişe destek olmuş bu da ons altın fiyatını rekor seviyelerden 1 ayın en büyük düşüşüne zorlamıştı. Ons altın fiyatı, dün beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyon verisinin tahvil getirilerinde yükselişe destek olmasıyla, bir ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Ancak ABD'de enflasyonun beklentileri aşmasına karşın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine Haziran’da başlayabileceğine ilişkin beklentilerin değişiklik göstermemesinin altının ons fiyatını desteklediği ifade ediliyor.

ONS ALTIN FİYATI YENİDEN YÜKSELİŞTE

Altının onsu tüm bu gelişmelerle bugün 2081 dolara kadar yükseldi.

BUGÜN GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Yurt içinde gram altı fiyatu da dolar/TL’deki yükseliş ile birlikte tarihi zirvesini 2273 liraya taşımıştı. Bugüne bakıldığında altının gram fiyatı 2.243 liradan değerleniyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 4.152 lira, Cumhuriyet altını 17.394 lira ve 22 ayar bileziğin gramı da 2.373 lira seviyesinde bulunuyor.

ABD’Lİ DEV KURUMDAN ALTIN TAHMİNİ

JPMorgan Chase & Co. için altın, emtia piyasalarında 1 numaralı seçim ve bankanın küresel emtia araştırma başkanı Natasha Kaneva'ya göre fiyat bu yıl ons başına 2.500 dolara ulaşma potansiyeline sahip.

Kaneva, külçenin Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.195,15 dolara ulaşmasının ardından "2.500 doların bir olasılık olduğuna inanıyoruz. Çünkü piyasa aşırı heyecanlanma eğiliminde" dedi.

Kaneva, bu fiyat hedefine ulaşmak için "enflasyonda ve istihdam rakamlarında ılımlılığın devam ettiğinin ve Fed'in gerçekten de faizde indirime gittiğinin teyit edilmesine ihtiyacımız var" diye konuştu.

MYNET