Bugün dünya çocuk lar günü  tüm kalbimle kutluyorum. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle anıyorum.

Dünyada çoçuklara bayram hediye eden tek lideridir. 

Atatürk ezilenlerin sesi olmuştur. 

Çocukların iyi yetiştirilmesi milletlerin ortak görevidir. 

Bu ortak görevde ilk meşaleyi yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. 

Uluslararası Çocukları Koruma Birliği’ni oluşturdular. Bu kuruluş, Birleşmiş Milletler Örgütü’ nün kurulmasının ardından UNICEF’ e dönüştü. UNICEF, “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım fonu”nun kısaltmasıdır.

 Birleşmiş Milletler Örgütü 1954 yılında kasım ayının 20.gününü Dünya Çocuk Günü olarak ilan etmiştir.

 Dünya Çocuk Günü sadece yurdumuzda değil Birleşmiş Milletlere üye olan tüm ülkelerde kutlanır. 

 Çocukların bakım ve korunması için yapılması gerekenler anlatılır. 

Tüm dünyada barışın ışığında güzellikleri kucaklamak ancak eğitimle mümkündür. Dünya Çocuk Günü çocukların aynı şeyleri hissetmesini, milletlerin barış içinde varlığını devam ettirmesini amaçlar. 

 Ülkemizde çocukların sağlıklı büyüyemesi için çocuk hastaları,korumak küçük yaşta suç işleyen çocukların eğitilebilmesi için çocuk ıslah evleri kurulmuştur.

Buna binayen Gazi Mustafa Kemal tarafından 
Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Yurtları kimsesiz çocukların hizmeti bakımı için açılmıştır. Tüm dünyanın ortak isteği çocuklarının mutlu ve sevgi içinde büyümeleridir.  

Ama maalesef günümüzde araştırmalara   yetersiz beslenme, erken evlilik, eğitim, çocuk işçiliği, genç yaşta hamilelik, çatışmalar nedeniyle sürgün ve ölümcül sonuçlu aşırı şiddet gibi  sonuçlar en fazla çocukları etkilemektedir. 

Tüm dünyada yaklaşık 16 bin çocuk beş yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. Ölümlerin nedeni çoğu zaman önlenebilir ya da tedavi edilebilir nedenler. 

 Her yıl yaklaşık 15 milyon kız çocuğu 18 yaşına gelmeden evlendiriliyor; bunların 4 milyonu 15 yaşın altında.

168 Milyon Çocuk Çalışıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1933 yılında başlattığı, 23 Nisanda çocukları makamına kabul edip onlarla sohbet etme adeti devlet geleneğine dönüşmüştür. 

Dünya çocukları gününe katkı sağlayan ve bu geleneği devam ettiren tüm devlet büyüklerimize  çocuklarımız adına teşekkür ederiz. 

Umudum! 

Çocuklar ölmesin, hayatlar solmasın.