MÜHÜRLÜ OCAKTA GÜNLÜK 250 TON ÜRETİM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Müfettişleri tarafından Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK)’ya ait 18’nolu saha da 54’nolu ocakta rödövans işletmeciliği yapan Gelik Madenciliğe ait ocak mühürlenmişti. 
Müfettişlerce mühürlenen ve sadece ocak içerisinde havalandırma ve diğer işlemlerin yapılması gereken ocaktan kağıt üzerinde günlük 250 ton taş kömürü üretilmesi akıllara bir çok soru işaretini getiriyor. Gelik Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Resül Cesur NAYLON FATURA ile fabrikalara mal verdiği iddia edildi. Devlete olan vergi, sigorta, KDV ve rödövans bedellerini ödemeyen ve milyonlarca lira borcu olan kişinin aile fertleri üzerine mal kaçırması ve servetine servet katması kamuoyu önünde yaşanırken, Devlet kurumlarının olaylara göz yummaları ise farklı şekillerde yorumlanıyor. 
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Valilerle yaptığı toplantı sonrası kendisi de 81 ilin Valileriyle bir araya geldi. Tasarruf politikalarını Valilere aktaran Bakan Şimşek konuşmasında özellikle, “KAYIT DIŞI İLE MÜCADELE EDİN” diyerek uyarıda bulundu. 
Kayıt dışı ile mücadelede Zonguldak’ın yerinde saydığı ifade edilirken, TTK, Vergi Dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu, Mali İşler ekipleriyle birlikte mal varlığını kaçıranlara karşı Bakan Şimşek’in talimatları doğrultusunda ne yapacakları ise merak ediliyor.