Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu ve AFAD Başkanı Okay Memiş, Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle iletişim kaybedilen Türk bayraklı gemi ve mürettebatını arama çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Memiş, "Geminin yerini tespit ettik. Faaliyetlerimiz o noktada yoğunlaştı" dedi.

TİKTOK masaya yatırıldı TİKTOK masaya yatırıldı

AFAD Başkanı Okay Memiş açıklamasına şu şekilde devam etti;

"Batan gemide 1 ölü, 11 kayıp var. 11 mürettebatı arama çalışmaları devam ediyor. Bir mürettebatın maalesef cansız bedenine ulaşmıştık. Diğer mürettebat için arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 159 kişilik arama tarama ve kurtarma ekibimiz var. Aşırı yağıştan dolayı Ereğli ilçe merkezinde de hasarlar olmuştu. Zarar tespit çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor, bugün inşallah tamamlayacağız. Vatandaşlarımızın zararlarını gidermek için büyük bir çaba içerisindeyiz" 

"Devletimizin bütün imkanlarını seferber ettik. Kayıp olan mürettebattan herhangi bir haber alamadık. Şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun, biz vatandaşlarımızı sağ olarak değerlendirip, çalışmalarımızı buna göre yürütürüz. Ekiplerimiz sürekli dalış yapıyorlar. Bütün alanlarda yüzey taramasına devam ediyoruz. Cansız bedenine ulaştığımız mürettebatımız limanın içinde bulundu. Gemi 25 metre derinlikte hiç öngöremediğimiz bir yerde bulundu."

HABER MERKEZİ