Son anda kurtarıldılar! Son anda kurtarıldılar!

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programa, İlçe Kaymakamı Mehmet Göze, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş,  İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Samet Tonga, İlçe Emniyet Müdürü Uğur Duman, İlçe Gençlik Spor Müdürü Şendoğan Kaya, siyasi partiler, STK temsilcileri, İl Genel Meclis üyeleri, daire müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler katıldı.
İlçe Gençlik Spor Müdürü Şendoğan Kaya tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı İlçe Gençlik Spor Müdürü Şendoğan Kaya yaptı.
Kaya konuşmasında; "Bugün 19 Mayıs 1919'da, İstanbul'un işgali üzerine yolaçıkan ve zorlu bir yolculuktan sonra Anadolu'ya ayakbasan Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'ya özgürlük,umut ve güven tohumlarını ekişinin 105. yıl dönümünü kutluyoruz. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız hepimize kutlu olsun. 19 Mayıs 1919, kendisini Türkiye Cumhuriyeti ile özdeşleştiren ulu önder Mustafa Kemal'in "Ben o gündoğdum" dediği mukaddes bir gündür. 19 Mayıs 1919, Kurtuluş savaşının adımı, hürriyet ve istikbalin ilk haykırışıdır. Anaların yaşlı gözlerinin silindiği, evlatların kahırlı bekleyişinin sonlandığı, gündür 19 Mayıs1919. Ezelden beri var olmuş ama asla esir olmamış Türk'ün tarih sahnesindeki yeni şahlanışı, taze bir fidan gibi göğe yükselişidir 19 Mayıs1919.
Sevgili gençler, Temeli 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürktarafından atılan "Milli Egemenlik" ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan "Milli İrade"nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir Unutmayınız ki sizler: Atatürk'ün eserlerinin temel taşısınız.
Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacakve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız' şeklinde konuştu. 
Program daha sonra günün anlam ve önemine hitaben şiirlerin okunmasından sonra Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile Gençliğin Ata’ya cevabı hep birlikte öğrenciler tarafından söylendi. Etkinliklerde ayrıca müzik dinletisi, teakwonda ve halk oyunları gösterimi yapıldı. Tören, belediye bandosunun gösterisi ardından sergi ile son buldu.

Editör: Eren Aşkar