Uçurtmalar çocuk düşleri için havalanıyor Uçurtmalar çocuk düşleri için havalanıyor

Çaycuma Belediyesi her yıl düzenlediği Çaycumalılar Buluşuyor etkinliğinin 7.’sini, bu yıl, “Kültür Kenti Çaycuma” başlığıyla, 3-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapıyor. Açıklanan programda, birçok sergi, söyleşi, panel ve imza gününün yanı sıra “Hıdrellez Şenlikleri” de var. Zonguldaklı ünlü şarkıcı Hasan Doğru, Ferhat Livaneli Orkestrası eşliğinde sahneye çıkarken, Prof. Dr. Celal Şengör de bir konferans verecek. Etkinlikler Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi ile Çaycuma Belediyesinin 7. katında bulunan Çarşamba ve Perşembe salonlarında yapılacak.
ERKAN GENİŞ’İN RESİM SERGİSİ ÇAYCUMA BELEDİYESİ FUAYESİNDE
Geçtiğimiz ay açılışı yapılan Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezinde, 3 Mayıs Cuma günü sergi açılışlarıyla başlayacak etkinlikler, aynı yerdeki kitap imza ve yazar söyleşileriyle devam edecek. Özlem Kesimer taş boyama, Ekrem Murat Zaman gazete kupürleri, Kent Konseyi Kadın Komisyonu kadın el emeği sergisi açarken Erkan Geniş’in resim sergisi Çaycuma Belediyesi fuayesinde yer alacak.
EKREM MURAT ZAMAN İZLEYİCİLERE BİR DE KONFERANS VERECEK
Aynı gün yapılacak imza günü ve yazar söyleşilerinde yeni kitap yayımlayan Çaycumalı şair ve yazar Solmaz Demir, Mehmet Paşkahyaoğlu, Ali Nuri Güntekin yer alırken, “1935 – 1950 Yılların Arasında Zonguldak ve Ocak Gazetelerinde Çaycuma” sergisini açan Ekrem Murat Zaman izleyicilere bu konuda bir konferans da verecek. 
ZONGULDAK’IN PAVAROTTİ’Sİ DE SAHNEYE ÇIKACAK
Çaycumalılar Buluşuyor’un birinci günü Zonguldak’ın Pavarotti’si olarak tanınan Hasan Doğru konseriyle son bulacak. Doğru’ya Ferhat Livaneli Orkestrası’nın eşlik edeceği konser Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak. Doğru saat 20.00’de başlayacağı konserde, Türk müziğinin önemli eserlerini seslendirecek.
BAŞKAN KANTARCI KENT DIŞINDAN GELEN KONUKLARIYLA KENT TURU YAPACAK
Etkinliklerin ikinci günü dileyen herkesin katılımıyla yapılacak bisiklet turu ile başlayacak. Belediye önünde toplanacak bisikletliler Nihat Kantarcı Caddesi üzerinden Kent Ormanı’na ulaşacak. Belirlenen parkur kapsamında Yaşam Park’tan da geçecek bisikletlilerin turu Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi’nde sona erecek. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı kent dışından gelen konuklarıyla kent turu yaparak, çalışmalarını anlatacak.
ERKAN GENİŞ RESİM SERGİSİNİN AÇILIŞINI YAPILACAK
Çaycumalıların büyük buluşması, 4 Mayıs günü 13.15’te eski belediye binası önünde başlayacak. Burada Çaycuma Belediyesi Bandosu ile Halkoyunları Topluluğu gösteriler yaparken gelen konukların kaydı yapılacak. 13.45’te başlayacak kortej yürüyüşü sırasında Atatürk Anıtı’na çelenk sunulup İstiklal Marşı okunacak. Kortej Nihat Kantarcı ve Hürriyet Caddesi üzerinden Çaycuma Belediyesine ulaşarak burada Erkan Geniş resim sergisinin açılışını yapacak.
ALPAGO VE BOZDOĞAN KENTLİ DAYANIŞMASINI ANLATACAK
Etkinlikler, Önceki Dönem Devlet Bakanı Önay Alpago ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Bozdoğan’ın konuşmacı olduğu “Kentli dayanışmasını güçlendirmek, hemşehrilik duygusunu korumak” başlıklı panelle devam edecek.
FORUMUN MODERATÖRLÜĞÜNÜ HASAN GEMİCİ YAPACAK
Panelin ardından “Çaycumalılar buluşuyor, tanışıyor, konuşuyor”  başlıklı forum yapılacak. Önceki Dönem Devlet Bakanı Hasan Gemici’nin moderatörlüğünü yapacağı forumda katılan herkes Çaycuma’nın ekonomik, sosyal, kültürel gelişimiyle ilgili düşüncelerini açıklayabilecek. 
CAN KANTARCI ROMANLARINI İMZALAYACAK
Etkinliklere, aynı zamanda, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın oğlu da olan Yazar -Çevirmen Can Kantarcı söyleşisi ile devam edilecek. Kantarcı söyleşi sonrasında, önceki romanı “Gölgedeki hayalet” ile son yayımladığı “İdük” adlı romanını imzalayacak.
ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ SANATÇILARI KONSER VERECEK
Çaycumalılar Buluşuyor etkinliklerinin ikinci günü Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının konseri ile son bulacak. Çaycuma Belediyesi Perşembe Salonu’nda yapılacak konserde, opera sanatçıları Yaşar Barış Çark, Cem Buğdaycı, Emre Akkuş, Rauf Paşaoglu’na piyanosu ile Melahat İsmailova eşlik edecek.
VELİ BABA’DA HIDRELLEZ ŞENLİĞİ YAPILACAK
Etkinliğin son günü Veli Baba Türbesi’ne yapılacak doğa yürüyüşü ile başlayacak. Alana ulaşan yürüyüşçüler, diğer katılımcılarla birlikte “Hıdrellez” şenliği yapacak. Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği katılımcılara mangal yakarak çeşitli ikramlarda bulunacak. 
BİLİM İNSANI PROF. DR. CELAL ŞENGÖR DE ÇAYCUMALILARLA BULUŞACAK
Çaycumalılar Buluşuyor etkinliklerinin finali, tanınmış Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör söyleşisi ile yapılacak. Genel konular üzerinde doğaçlama olarak görüşlerini açıklayacak. Prof. Şengör’ün söyleşisi 5 Mayıs Pazar günü, Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu’nda yapılacak. Saat 12.00’de başlayacak söyleşi sonrası, Şengör, salondan gelen soruları da yanıtlayacak.