Gazeteci, yazar, belgesel yönetmeni, yapımcı, televizyon programı sunucusu gibi pek çok vasfı üzerinde taşıyan Tuluhan Tekelioğlu’nun “Çocuklar Hep Doğruyu Söyler” adıyla çektiği belgeselin, Çaycuma galası 22 Nisan Pazartesi günü yapılacak. “Alfa kuşağını konu alan Türkiye'nin ilk belgeseli” olma özelliği de taşıyan filmin, Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu’nda yapılacak gösterimi saat 19.00’da başlayacak. Galaya katılacak Tuluhan Tekelioğlu belgesel hakkında bilgi verirken, salondan gelen soruları da yanıtlayacak.

BELGESEL ÇOCUKLARIN DA TOPLUMSAL BİR ÖZNE OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR

Tekelioğlu’nun “Türkiye’nin çocuklarından bir değerler yüzleşmesi filmi” olarak nitelediği belgeselde ilk kez kamera karşısına geçen Antakya, Mardin, İstanbullu 20 çocuğun arasında 6 Çaycumalı çocuk da bulunuyor. Anadolu’nun bambaşka coğrafyalarında yaşayıp, bambaşka kültür ve aile ortamlarında büyüyen, 6-13 yaş arasındaki çocukların dünyanın geleceği, para, aşk, siyaset, ekonomi, teknoloji, iklim krizi, eğitim, okul, öğretmenler, Türkiye ve kendi dertleriyle ilgili ilk kez konuştuğu belgesel, çocukların da toplumsal bir özne olduğuna dikkat çekmeye çalışıyor.

BELGESELDEN YÜKSELEN SESE, YALNIZCA KULAĞIMIZI DEĞİL, GÖNLÜMÜZÜ DE AÇACAĞIZ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çok özel bir etkinlikle Çaycumalı hemşehrilerimizi buluşturuyoruz. Sayın Tuluhan Tekelioğlu’nun pek çok ilki içinde barındıran ‘Çocuklar Hep Doğruyu Söyler’ adlı belgeselinin bir galasını da Çaycuma’da yapıyoruz. Sayın Tekelioğlu’nun, cumhuriyetin 100. yılında geleceğimizi emanet edeceğimiz çocukların sesini Türkiye’ye duyurmak için çektiği belgeselden yükselen sese, yalnızca kulağımızı değil, gönlümüzü de açacağız. Bir kültür kenti olma yolunda dev adımlar atan Çaycuma’nın bu niteliğini pekiştirecek etkinliklerden biri de olacak galaya tüm Çaycumalıları davet ediyorum.” dedi.

Celal Bayar’ın Çaycuma gezisi Celal Bayar’ın Çaycuma gezisi

HABER MERKEZİ