Zonguldak’a DSP’den ilk belediye başkanı seçildiğinde rakiplerinin güçlü olmasına karşın tüm belediye meclis üyeliklerini alarak başkan seçilen İsmail Eşref daha sonra CHP’den seçilerek Belediye Başkanlığı yapmıştı. 7 Yıl önce Milletvekili aday adaylığı için Belediye Başkanlığı görevini bırakan İsmail Eşref, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde partisi CHP’den aday adayı oldu. CHP Genel Merkezi’nin “Anketle adayı belirleyeceğiz” açıklamasının ardından İl Başkanlığı “Önseçim” talebinde bulunmuştu. Geçtiğimiz hafta yapılan önseçimde İsmail Eşref beşinci oldu.

Vali’ye “Vergi Haftası” ziyareti Vali’ye “Vergi Haftası” ziyareti

Önseçim sonrası açıklama yapan İsmail Eşref, “Onurumu kırdılar, Beni rencide ettiler” diyerek tepkisini dile getirdi. Hatırlanacağı üzere geçen dönem CHP Belediye Başkan adayı Şenol Şanal’a karşı olan ve şimdi önseçimden birinci çıkan Tahsin Erdem ve ekibi İsmail Eşref’i DSP’den aday yapmak için çok uğraşmıştı. Ancak Eşref buna yanaşmamıştı.

Son yaşanan siyasi çirkinliklerin ardından İsmail Eşref’in Demokratik Sol Parti (DSP)’den aday olacağı ve ; “Kazanamazsam da, Kaybettiririm” sloganı ile yola çıkacağı siyasi kulislerde konuşulanlar arasında. Eşref’in DSP’den aday olması halinde siyasi tablonun oldukça değişeceği ifade edilirken, Tahsin Erdem kanadının Eşref hakkında şimdiden karalama kampanyası başlatmaya hazırlandığı da ileri sürülen bilgiler arasında.