Çözüm burnumuzun dibinde!

Genel 26.01.2016, 00:34 26.01.2016, 00:35
1346
Çözüm burnumuzun dibinde!

Zonguldak ve Kozlu Belediyesi’nden 8 kişilik bir heyet, raylı sistem için Çin’e turistik geziye gidecek… Zonguldak’a 170 km mesafedeki TÜVASAŞ Adapazarı’nda vagon, 100 kilometre uzaklıktaki KARDEMİR ray üretirken neden ÇİN?

 

Çözüm burnumuzun dibinde!

 

Zonguldak-Kozlu arasında yapılması düşünülen hafif raylı sistem projesi daha başlamadan olay oldu. Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin’in de aralarında bulunacağı 8 kişilik heyetin raylı sistem yapan fabrikayı incelemek üzere Mart ayında Çin’e gideceğini açıklamasının ardından kamuoyundan tepkiler yükseldi. Akdemir ve Şahin’in Çin ısrarı,  “Proje neden Türk firmalarıyla yapılmıyor?” sorusunu akıllara getirdi. 21 milyon TL’ye mal olması beklenen proje, dev firmaların ve aracı kuruluşların iştahını kabartıyor.

 

VAGON ADAPAZARINDA, RAY KARABÜK’TE

Yılda 450 bin ton ray üretimi yapan ve yeni yaptığı yatırımlarla 72 metre boyunda hızlı tren rayları bile üreten KARDEMİR’e bu konunun neden danışılmadığı ise merak konusu. Zonguldak’a 100 km mesafede olan Karabük’te tren rayı, 200 kilometre uzaklıkta bulunan Adapazarı’nda ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na ait Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi’nde(TÜVASAŞ) vagon yapılırken yaklaşık 6 bin kilometre uzaklıktaki Çin’e gidecek olan heyetin ziyaretİ, turistlik gezi olarak yorumlanıyor.

 

 (Umut ERSES)

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (2)
ali 5 yıl önce
çin yemeklerini tatmaya.
x 5 5 yıl önce
dünyanın en kıymetli ray demiri kaabükte üretilir cünkü cevherden üzürlülere iletilir
22
açık