Havza madenciliği biter

ZTSO Başkanı M. Salih Demir ÇATES’in ihale şartnamesinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi

Genel 10.12.2013, 18:12
1226
Havza madenciliği biter

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Salih Demir, yaptığı yazılı açıklamada ÇATES’in ihale şartnamesine değinerek, “Milli çıkarlarımız ve havza madenciliğinin geleceği bakımından ihale şartnamesinin tekrar değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. 2 ay içinde yapılacak 3 ayrı özelleştirme ihalesinde, ÇATES ile birlikte 3 santral daha yer almaktadır. Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan santrallarının da varlık satışları yapılacak ve ayrıca kullandıkları linyit sahalarının ‘işletme hakkı’ da verilecektir. Özelleştirilmesi gerçekleştirilmiş olan Seyitömer ve Kangal santralleri de kömür ocaklarının işletme hakkı ile birlikte verilmiştir. Özelleştirme sonrasında kullanacağı kömür kaynağı belirtilmeyen tek santral ÇATES’tir” dedi.

 

HEM TTK, HEM DE ÖZEL SEKTÖR İÇİN HAYATİ ÖNEMDE

ÇATES’in havzadaki madenciliğin devamı için teminat olduğunu ifade eden Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, “Çatalağzı Termik Santrali; Zonguldak havzasında üretilen taşkömürünün zenginleştirilmesi işleminde ortaya çıkan düşük kalorili ürünlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla planlanmış ve işletmeye alınmıştır. Başkaca kullanım alanı bulunmayan filitrasyon ürününü ana yakıt olarak kullanan ÇATES, havzadaki madencilik faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin teminatı olarak halen işlev görmektedir. ÇATES’in Zonguldak kömürü tüketmeye devam etmesi hem TTK, hem de özel sektör için hayati önemdedir. Mevcut piyasa koşulları, tesisin konumu ve gerçekleşen uygulamalar dikkate alındığında, bu özelleştirme yöntemiyle ÇATES’in tamamen ithal kömür kullanan bir yapıya dönüşme ihtimali yüksektir.” dedi.

 

“TTK’NIN TASFİYESİ DE GÜNDEME GELECEK”

TTK ve özel sektör madencilerinin ÇATES’e sattıkları kömürle ayakta kalabildiklerini belirten Başkan Demir sözlerini, “ÇATES’te ithal kömür kullanılması halinde havzada üretim yapan özel sektör firmalarının üretimi sürdüremeyeceği, 2014 yılında sona erecek rödövans sözleşmelerini yenilemeyeceği ve 5.500 kişinin doğrudan istihdam edildiği bu sektörün kısa sürede devre dışı kalacağı aşikârdır. Cirosunun önemli bir kısmını kaybedecek olan TTK’nın da bu koşullarda üretime devam etme imkânı azalacak ve 11.500 kişiyi istihdam eden kurumun da hızla tasfiyesi gündeme gelecektir. Özel sektörün üretime devamı halinde önümüzdeki 20 yılda devlete ödemesi muhtemel rödövans miktarı yaklaşık 800 Milyon TL’dir. Buna, yerli üretim firmalarının vereceği Kurumlar Vergisi, üretimde kullanılan girdiler için verilecek dolaylı vergiler ve çalışanların tüketim harcamalarından vereceği dolaylı vergiler ilave edildiğinde toplam tutar, Havzada kömür üretiminin devam etmesinin en iyi çözüm olacağını göstermektedir. Havzada üretimin durmasıyla ithal edilmek zorunda kalınacak kömürün cari açığımıza her yıl en az 250 Milyon TL ekleyeceği gerçeği de gün gibi ortadadır.” diyerek tamamladı. 

Yorumlar (3)
SkyForce 8 yıl önce
Nolursunuz sevgili abilerim büyüklerim sn. başbakanım sn. bakanım son kez bir inceleseniz şu ihale dokümanlarını da belki ÇATES biz Zonguldak'lılara(DEMİR, VELİOĞLU VS.)kalır. noolursunuz söz işçilik de PRC'den ithal gelecek onda yerele ne gerek. Yeterki yerel kömür kullanılsın paslanmasın yer altında. Biz kendimizi düşünüyorsak namerdiz biz Zonguldakı düşünüyoruz.(!)
Ombudsman 8 yıl önce
Yıllardır,devlet işletmeciliği diye ,yani hesap soranı yok ,sahibi yok olduğu için ,makamlar bilgi ve beceri aranmadan,siyasiler tarafından atandılar,siyasi ,bilgili insanı nasıl ölçecek böyle bir ölçme sistemi de yoktur.İşçilikler ve malzemeler savurganca kullanıldı,Yerin altïnda ne yapıldığïnı kimse sorgulamadı,yabancı ve yerli şirketler tarafından alabildiğine soyuldu,maliyetler çok yükseldi ,bu olaylara bilerek ya da bilmeyerek çalışanlar destek oldular.Aslında geleceklerini kararttıklarının farkına varmadılar,kendi kişisel menfaatlerini düşündüler,yani küçük küçük kurnazlık yaptılar.İngilizlerin meşhur sözünü ispatladılar.Küçük küçük kurnazlıkların toplamı büyük bir enayiliktir derler.Bugün artık keşke demenin faydası yok ,Allah'ın hafızası sonsuzdur,yapılan hatalar hiç bir zaman geçip gitmez ,onu bu dünyada mutlaka cezasını çekersiniz.
alibey 8 yıl önce
çok komik bir şey var zonguldak için bu kadar önemli bir haber 120 defa okunmuş başka bir yerel gazetede 3 kişi yolda kalmış bir de kocaman bir mercedes resmi var sürmanşet haber 2723 defa okunmuş:D
23
açık