Zonguldaklı Yazar Metin Köse’nin 4.5 yıl süren çalışması sonucunda “Kainatın Övüncü Hz. Muhammet” kitabı raflarda yerini aldı. 
Roman ve Biyografi tarzında yazılan eserle ilgili Yazar Metin Köse’nin görüşleri şöyle:
“Her yazarın bir gün mutlaka yazabilmeyi hayal ettiği bir başkitap vardır. Benim baş kitabım ise Peygamberimizi (s.a.v.) anlatmalıydı. Bu hayal, bundan tam otuz yıl evvel daha henüz genç bir köşe yazarıyken, üstelik hiçbir kitabım yayımlanmadan çok önce gönlüme düşmüştü. Sonrasında yayımlanan kitaplarım ise bu başkitabı yazabilme yolundaki tecrübelerimi oluşturdu. 
Kainatın Övüncü Hz. Muhammed (s.a.v.) İslami kaynaklardan yapılan detaylı araştırmalar ve birçok biyografinin incelenmesi neticesinde dört yılı aşkın bir sürede hazırlandı. Peygamberimizin (s.a.v.) hayatı, doğumu öncesi Mekke’nin sosyal yapısından başlayarak vefatına kadar olan süreçteki insanlığa örnek şahsiyeti, kendisine karşı olanlar tarafından bile takdir edilen güvenilir ve emin kişiliği,  tamamen sade bir dil ve son derece akıcı bir üslupla kaleme alındı.  
Roman Tadında Biyografi tarzıyla hazırlanan eseri, okuyucunun bir başucu kitabı olarak görüp her fırsatta çevresine tavsiye edeceğine inanıyorum. Yine de bu konudaki asıl kararı siz vereceksiniz.” 
 Metin KÖSE

Madenci bir ailenin üç çocuğundan biri olarak 1960’da Zonguldak Kozlu’da doğdu. 1977’de Kozlu Lisesi’nden,  1982’de Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümünden mezun oldu. Ankara’da özel bir kurumun Bilgi İşlem Merkezi’nde Matematikçi olarak görev aldı. Özel radyolarda ve TRT2 TV’de programlar yaptı. Sevgi Öyküleri, Dost Müzik, 2001;  Gülümse, Net Müzik, 2004 şiir albümleri yayınlandı. Görme engelliler için Hz. Mevlâna’nın Mesnevisini (6 cilt) seslendirdi. Evli ve iki çocuklu.

Polis hatayı affetmedi! Polis hatayı affetmedi!

Kitapları:
Bizim Devrek, Birlik Yayınları, 2002; Emeğin Kenti Zonguldak, Doğuşum Matbaası, 2004; Zonguldak Şehitleri, Minpa Matbaası, 2004; Kervan, Ötüken Neşriyat, 2005; Panta Rei, Elips Kitap, 2007; Mükellefiyet, Doğan Kitap, 2010; Göl Dağı, Doğan Kitap, 2012; Büyük Yürüyüş, Doğan Kitap, 2014; Aç Kapıyı Ben Geldim, Doğan Kitap, 2017.