ENDÜSTRİYEL MİRAS:  Kozlu-Üzülmez Tarihi Demiryolu ENDÜSTRİYEL MİRAS:  Kozlu-Üzülmez Tarihi Demiryolu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kozlu İlçe Başkanı Atakan Karali, yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi;
 “Zonguldak’ın taşkömürüyle var olmasıyla birlikte,  Amelebirliği, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1921 yılında ‘Ereğli Kömür Havzası Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı’ adı altında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk sosyal yardım kurumudur.
Adı üzerinde ‘Biriktirme ve Yardımlaşma’ Sandığıdır.
Amelebirliği olarak 2007 yılında 38,50 TL aidat ödeyen üyeye ödenen son yardım 37,50 TL olarak hesaplanırken, 2023 yılına geldiğimizde 747,03 TL aidat ödeyen üyeye ödenen son yardım 240 TL’ye düşmüştür. Yani 3/1’inden daha az. Üste bu rakamların içerisinde işveren katkı payı da var.
Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı’na bugün itibariyle 7500 üye işçinin yanı sıra aileleriyle birlikte hesaplandığında bu rakam yaklaşık 20 binin üzerinde mağduriyet yaşan emekçi ve emekçi aileleri var. Bunun yanı sıra yukarıdaki şartlarda emekli olup sandıktan ayrılan üyeleri de hesaba katarsak mağdur sayısı çığ gibi büyüyor. Aynı mağduriyeti Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınan ve yakın zamanda işbaşı yapacak olan 2000 maden işçisi ve aileleri de yaşayacak.
MHP olarak amacımız burada bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Amelebirliği Yönetim Kurulu ve Zonguldak kamuoyuna açık çağrımızdır. Ortak bir konsorsiyum kurularak Amelebirliği Sandığının varlıkları, gelir-gider tablosu güncel olarak tüm üyelerle paylaşılsın.
Amelebirliği Yardım Sandığı Kurulu geçmiş ayarlarına dönerek ekmeğini yerin yüzlerce metre altında kazma sallayarak akıttıkları alın teriyle ve gerektiğinde canları pahasına helalinden kazanan maden işçisinin son yardımları geçmişte olduğu gibi, bugünde ve bugünden sonra da makul rakamlar üzerinden ödensin” dedi.
TTK’da çalışan maden işçilerinin aldığı günlük 1.121,00 TL üzerinden Amelebirliği’ne 747,33 TL kesinti yapılırken ödenen son yardım miktarı ise 240,00 TL’ye düşürülmesi, maden işçileri ile ailelerinde şok etkisi yarattı. “