Zonguldak Demokrasi Platformu 33. Yıl dönümünde Madımak Oteli katliamında öldürülen aydınları andılar. 
Zonguldak Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Erdoğan KAYMAKÇI 2 Temmuz Sivas Katliamının yıl dönümünde Platform Adına Madenci Anıtında yaptığı açıklama yaptı.
Kaymakçı açıklamasında, “33 aydının diri diri yakılarak can verdiği Sivas Katliamı’nın üzerinden 31 yıl geçti. Katliamın davası 31 yıl boyunca türlü hukuksuzluklarla devam etti. Ve, 31 yıldır bıkmadan, usanmadan adalet arayan “İnsanlık suçlarında zamanaşımı olamaz” diyenlerin mücadelesi bugün de her yıl olduğu gibi devam ediyor...

Din ve inanç özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi evrensel insan hakları prensiplerini yok sayan ve yine farklılıkları çoğulculuk unsuru olarak görmeyen tekçi, baskıcı bir sistemi tesis etmek ve daim kılmak isteyenlerin politikaları ve uygulamaları Sivas Madımak Katliamı’na yol açmıştır.

31 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü insanlık tarihine bir utanç eklendi. 33 şair, yazar, müzisyen Pir Sultan Abdal Etkinliği’ne katılmak için gittikleri Sivas’ta kaldıkları Madımak Oteli’nde, etraflarını çeviren gözü dönmüş gerici güruh tarafından yakılarak katledildiler. Yıllar geçse de bu vahşi katliamı, bu katliamda hayatını kaybedenleri unutmayacağız, unutturmayacağız.

Bizler katliamların bir daha yaşanmaması için unutmaya karşı koyarak toplumsal hafızayı diri tutmaya devam edeceğiz. Yaşanan katliamları anlatacağız, aktaracağız; çünkü bu ülke topraklarında yaşayan insanların dini, dili, farklı diye, etnik kimliği, düşünceleri, inançları farklı diye, kendi sözlerini söyledi diye, haksızlığa karşı durdu diye ayrımcılığa, şiddete, katliama uğramalarına son vermek için mücadelemizi sürdüreceğiz.

2 kişiyi vuran plaj müdürü tutuklandı 2 kişiyi vuran plaj müdürü tutuklandı

Bu katliamları yaratan zihniyetle mücadele etmezsek, bu zihniyetten türeyen pratikleri teşhir etmezsek, bunları karşımıza almazsak “Madımak” yanmaya (!) devam edecek ve yeni katliamlar kaçınılmaz olacaktır” dedi.
Madenci Anıtında  toplanan kalabalık Demokrasi Platformu üyeleri daha sonra olaysız şekilde ayrıldılar.

Kaynak: Haber Merkezi