Fasulye tohumlarına kontrol Fasulye tohumlarına kontrol

İl Müdürü Nihat Ağan konuşmasında, ‘Meyve ve sebzelerde büyük ekonomik zararlara yol açan Kahverengi Kokarcanın tarımsal üretimde zararını en aza indirmek amacıyla biyolojik mücadeleye önem verildiğini biyolojik mücadele ile kahverengi kokarcanın hareketini ve üremesini kısıtlamaya yönelik parazitoid salınımı gerçekleştireceğiz. TAGEM desteği ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve ZMAE tarafından üretilen parazitoidlerin salınımını gerçekleştireceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.’ dedi.
Ülkemizde ilk kez 2017 yılında gözlenen Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) zararlısına karşı İlimiz genelinde 3.000 adet Parazitoid Samuray Arısı (Trissolcus japonicus) salınımı gerçekleştirilmiştir. Parazitoid salınımı ile popülasyonun kontrol altına alınması amaçlanmaktadır. 
Ayrıca İl Müdürlüğü tarafından feromon ve toplama tuzak takipleri, üreticilere mücadele ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam edeceği ifade edildi.  Konuşmaların ardından parazitoidlerin salınımı ile etkinlik sona ermiştir.

Kaynak: Haber Merkezi