Tükenmez toprağa verildi Tükenmez toprağa verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı madencilerin alımı konusunda özel şartlar getirdi. Bu şartlardan birisi Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün Yenice İlçesinde ikamet etmek zorunluluğuydu.
Zonguldak’ın kontenjanı Bin 500, Bartın’ın 500 ve Yenice’nin kontenjanı da 400 olarak belirlenmişti. TTK ve İŞKUR maden işçisi alımında kuradan çıkanların güvenlik soruşturması, sağlık raporu ve diğer konularda elenmeleri halinde kurda yedek listeden çıkanların yerlerine çağrılması kararını almıştı. 
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Muharrem Kiraz, şartlara uymayan üç beş müracaat sahibinin yerine yedekten üç beş kişiyi çağırdı. Güvenlik ve Sağlıktan geçemeyen 300 kişinin yerine kuradan yedekten çıkanların çağrılmaması tepkilere neden oldu. 
Kiraz’ın “Güvenlik ve Sağlık Kurlu raporuna takılanların mahkemeye gitmesini” gerekçe gösteriyormuş. Oysaki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın makamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’da katıldığı TTK Yöneticileri ve Milletvekillerinin yaptığı toplantıda, “Elenenlerin yerine kurada yedekten çıkanlar çağrılacak” kararı alınmıştı. 
Siyasilerin Belediye Başkanı adayı belirleme derdine düştüğü dönemde TTK’nın basiretsiz ve beceriksiz Genel Müdürü Muharrem Kiraz, 2 bin yerine Bin 700 kişiyi iş başı yaptırması kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. 300 kişinin işe dönenmek açtığı dava 2 yıldan önce sonuçlanmayacağı biliniyor. İki yıl boyunca kurum 300 işçi açığı ile çalışacak. İki yıl sonrada dava sonuçlandığında güvenlik soruşturmaları ve sağlık raporu değişmeyeceğinden bu defa yedekten de süre geçtiği için 300 işçi alınamayacak. (Cevdet AKGÜN/Özel Haber)