Ak Partili Devrek belediye Başkanı Özcan Ulupınar, Başkan Yardımcıları Akhan Kazkondu, Özcan Özmekik, Özel Kalem Müdürü Mahmut Çekirdekçi ile Belediye Meclisi Üyeleri ve basının önüne çıkarak üç aylık icraatlarını anlattı. Başkan Ulupınar, Türkiye’de olduğu gibi bir çok belediyeyi CHP’nin kazmamsına karşın Devrek’te seçim kaybetmelerinin tek sorumlusunun eski başkan Çetin Bozkurt olduğunu vurguladı. Ulupınar, “Devrek’te CHP değil Çetin Bozkurt seçimi kaybetti. CHP seçim kaybetmedi buna rağmen yinede yüksek oy aldı” dedi.

Görevi başında yaşamını yitiren İtfaiye erinin ailesinin tazminatını eski başkanın ödemediğini kaydederek, “Bizden önce ödeyebilirlerdi. Bu kadar faiz yükü de binmezdi. Merhum itfaiye erimizin ailesi ile anlaşmaya vardık. Kasım ayına kadar tüm tazminatlarını ödeyeceğiz” şeklinde konuştu. Belediyeye ait işyerlerinde kiraların Bin, Bin 500 civarında olduğunu kaydeden Ulupınar, “Bu rakamlar çok komik. Yeniden ihale yapacağız. Esnafımıza söylüyoruz. Kira borcunuz geçmişe dönük kalmasın. Yine siz alın. Almayın. 105 işyerimizi ihaleye çıkardık. Bin 200 TL oturan var. 125 bin TL su borcu olan var.  En ucuz suda bizde olmasın akrşın adamlar su parası ödememiş. Ancak bu rakamlarla kimse kimseye dükkan kiralatmaz” dedi.

MÜFETTİŞLER İNCELİYOR

İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin Devrek Belediyesinin tüm hesap kitaplarını incelemeye aldığını kaydeden Ulupınar, “Bilir kişiler faturalara bakarak yapılan ve yapılmayan her ne varsa ölçümlerini yapıyor” dedi.

100 kişinin çalışması gereken beldiye de 250 kişinin çalıştığına vurgu yapan Ulupınar, “Kimseyi işten çıkarmadık. Ancak seçime bir ay kala toplu sözleşme yapıldı. Sözleşme öncesi belediyenin gelirleri maaşları karşılıyordu. Ancak o sözleşme ile her ay 11 milyon lira açık çıkıyor. Biz buna rağmen işçi maaşlarını ödüyoruz. Ankara’da bir Zabıtaya sordum. Kaç TL maaş alıyorsun diye. O da bana 40 bin TL cevabını verdi. Bizde 80-100-130 bin TL maaş lan var. Bunların yatacak yerleri yok. Biz gelir sağlamak için Ruhsatsız yerleri ruhsata çeviriyoruz. Su, emlak, tabela, reklam ücretlerini topluyoruz. Biliyoruz ki; Düşman kazanıyoruz. Ama kamu hukuku diye bir şey var. Biz görevi kötüye kullanamayız”

F86336De 9A95 4Cea B196 231F089Dda22

Ulupınar, mevcut 100 dönüm arazi üzerindeki arıtma tesisinin işlevini yitirdiğini bunun yerine 20 dönüm arazide son teknoloji arıtma tesisi inşa edeceklerini kaydederek, “Kazanacağımız 80 dönümlük arazide küçük ölçekli OSB kuracağız.” İmar ıslah planları yapılmadığı için bir çok projenin başka ilçelere kaydığına işaret eden Ulupınar, “Bizim Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Meslek Yüksek Okuluna verdiğimiz arazi var. Üniversite bu araziyi istemiyor. Orayı geri alıp imara açarak yeni istihdam alanları yaratacağız. Seçim vaatlerinde verdiğim her ne söz varsa beş yıl içerisinde tamamlayacağım.”

Nurten Öğretmeni kaybettik Nurten Öğretmeni kaybettik

METİN ÖZDİL TESİSLERİ PİSLİK İÇİNDEYDİ

Metin Özdil Spor Kompleksinin pislik içerisinde olduğuna vurgu yapan Ulupınar, “Sayın Kaymakamla tesisleri  inceledik. Baştan aşağıya temizledik. Ve beş yıldızlı otel haline getirdik” ddi.

Ulupınar kanalizasyon sorunun hat safhaya ulaştığını belirterek, alt yapıdaki sorunları kısa sürede gidereceklerini belirterek, “ Öncelikle kentin emarını çektik. Ve iktidarımızın gücüyle de bu sorunları çözmeye başladık. Devrek diğer ilçelerden çok geri kaldı. Bir an önce toparlanıp eskisi gibi cazibe merkezi olan ilçe haline geleceğiz” dedi.

TEMMUZ AYINDA BÜRÜT MAAŞ 200 BİN OLACAK

Başkan Özcan Ulupınar, eski başkanın Devrek’e en büyük ihanetinin Şubat ayında yaptığı toplu iş sözleşmesi olduğuna vurgu yaparak, “Kimsenin maaşında ve hakkında gözümüz yok. Ancak bazı kişilerin bürüt maaşı Temmuz ayında 200 bin TL olacak. Valinin maaşı 105 bin TL. Tahmin ediyorum ki; Benden önceki başkan bu sözleşmeyi ya okumadan imzaladı, yada okuduğunu anlamadan imzaladı. Yada bilerek attı geçti. Benden sonrası tufan demiş. Bizim çalışanlarınıza ve Devrek’e iyilik yapmadı. İşçi çıkarmadık. Maaşlarım tam verdik. Bu olmasaydı iyi idi. Devrek bu şekilde anılmasaydı iyi idi. Be beceriksiz adam, be vicdansız adam buna bilerek isteyerek nasıl imza attın. Üç müfettiş çalışıyor. Bunlarla ilgili ben burada konuşamam. 30 yıllık müfettiş işimizin zor olduğunu söyledi. Bize zaman verin. Biz bunun altında kalkarız. Sabredin. 2004’te biz yine böyle belediye devraldık. Bu tam bir felaket. İzin yapmışlar yapmadı göstermişler izin parası almışlar, Mesai yapmamışlar ama mesai parası almışlar. Seçimde Mart ayında yapılan harcama 23 milyon TL. Gerisini siz düşünü” şeklinde konuştu. 

Muhabir: Cevdet AKGÜN